tóth gabi
A karácsony az év legszebb idõszaka. A családi összejövetelek azonban nem mindig sikerülnek úgy, ahogy várjuk. A magánéletet firtató kérdések, vagy a régi sérelmek gyakran tönkreteszik az egyébként szépen induló ünnepet. De vajon miért?
Már rég nem vagy gyerek, de a családod körében még mindig úgy érzed magad, a többiek pedig így is kezelnek. Ettől persze kiakadsz, és ugyanúgy kezdesz hisztizni, mint kamaszként. Akár egy-egy jellegzetes kifejezés is ki tud billenteni a lelki egyensúlyodból.
Az ünnepen mindenkire nagy nyomás nehezedik, hogy a lehető legjobb arcát mutassa. Pedig sokkal kellemesebb lehetne az ünnep, ha senkinek nem kellene megjátszania magát.
Mivel családi körben általában biztonságban érezzük magunkat, könnyebben előjön a nehezebben elviselhető oldalunk. Ráadásul ilyenkor előjönnek a régóta raktározott emlékek is, és nem csak a szépek: azok is, amelyek sebet hagytak benned.
Nem alszol jól az otthonodtól távol, sok emberhez kell alkalmazkodni – és máris oda a jókedved.
A családi összejövetel előtt gondold át, mi fontos neked a családi összejövetelben – például az, hogy több időt tölts a szüleiddel, vagy beszélgess egy rég nem látott rokonnal. Ne ilyenkor akard megoldani a bonyolult konfliktusokat.
Ha nem akarsz beszélni valamiről, például nem akarod a rokonsággal megvitatni a családi állapotodat, akkor egyszerűen kérd meg őket, hogy beszéljetek másról, ha netán felhozzák a témát. Készülj fel előre a kínos kérdésekre, és arra, hogyan tereled el a témát ezekről.
A karácsonyi családi együttlét nem jelenti azt, hogy minden percben fizikailag is együtt kell lennetek. Ha elfáradsz a családtól, menj sétálni, akár egyedül is, vagy menj be egy üres szobába pár percre. Az is megoldás, ha magadra vállalsz valamilyen feladatot, például elmosogatsz, így nyersz magadnak egy kis egyedül töltött időt.
Az ünnepek néha azért is fárasztóak, mert eszünkbe jutnak azok a szeretteink, akik már nincsenek velünk. Ezzel az érzéssel csak annyit tehetsz, hogy elfogadod, és ilyenkor nem erőlteted magadra a vidámságot.