tóth gabi
Épp csak kimászol az ágyból, és azonnal bedobod a napindító kávéd? Nagy hiba! Megmutatjuk, hogyan teheted hatékonyabbá és egészségesebbé a kávézási szokásaidat.
Mindennek megvan a maga helye és ideje.
A reggeli kávédat például 10 óra után kellene elfogyasztanod!
Bizony! Lehet, hogy elsőre furcsán hangzik, de ez az igazság.
Ha nálad is így néz ki a reggeli rituálé: ébredés, kávé és ezután minden más, nagy hibát követsz el.
Legyél te is profi kávézó, és ne dolgozz a szervezeted ellen! Támogasd inkább természetes funkcióit.
Legfontosabb alapszabály, hogy délelőtt 10 előtt nincs kávé! Az egészséges emberi szervezet egy jól beállított, 24 órás hormonális vezérléssel működik. Ne borítsd fel a rendszert!
A kora reggeli órákban a tested rengeteg kortizolt termel. Ez a stressz- hormon azért felelős, hogy a szervezeted éber legyen. Ha ilyenkor töltöd fel magad koffeinnel, azt jelzed a tested felé: "köszi, ne melózz, megoldom máshogy". Tehát a termelést egyszerűen le fogja állítani.
A kortizolszinted egy nap háromszor kerül a csúcsra. Ezekben az időszakokban tilos a koffeinbevitel! Reggel 8 és 9 óra között, 12 és 13 óra között, valamint délután 17 és 18 óra között. A legoptimálisabb, tehát, ha 10 és 11 között vagy 14-17 óra közötti időpontban kávézol.
Ezt nem könnyű kiszámolni, de azért hozzávetőleg képbe kerülhetsz, ha odafigyelsz, mikor és hol iszol ilyen tartalmú italokat. Direkt nem csak a kávéról beszélünk, hiszen számos egyéb élelmiszer is tartalmaz bizonyos mértékű koffeint. Köztudott, hogy a kólában, energiaitalokban, de bizonyos típusú csokoládékban, édességekben is megtalálható ez a serkentő anyag.
Egy átlagos felnőtt napi adagja 400 mg. Ennél nagyobb mennyiségű koffeinbevitel már akár károsan is hathat a szervezetedre.
Ha sok kávét iszol, a következő mellékhatásokkal számolhatsz: nyugtalanság, remegés, ingerlékenység, gyomorbántalmak vagy álmatlanság.
Bebizonyosodott az is, hogy 200 mg koffein kifejezetten jó hatással lehet az emberi agy működésére. Ezért ezt a mennyiséget érdemes naponta elfogyasztani.
Ahhoz viszont, hogy valóban növelje az agyi kapacitásod, egy dolgot figyelembe kell venned. A kávét nem a tanulás megkezdése előtt, hanem közvetlenül utána idd! Ezt mindig tartsd szem előtt, ha valami fontosat készülsz az agyadba vésni!
Hogy elkerüld a kora délutáni lehangoló teljesítmény-visszaesést, próbáld ki ezt!
Igyál egy csésze kávét, és sziesztázz mellé egy kicsit. Ahhoz, hogy a koffein hatása életbe lépjen, 20-30 perc szükséges. Ha ezt sikerül lazítva kivárnod, sokkal nagyobb robbanást fogsz elérni. Bizonyított tény, hogy ha pihenve várod ki a hatását, sokkal hatékonyabb, mint ha csak a koffein erejére bízod magad. Lazíts, és könnyedén éld túl a délután hátralévő részét.
Jó lenne, ha gyorsabban és messzebbre tudnál futni? Igyál egy jó kávét egy órával az edzés előtt. Képzeld, a koffein növeli a kitartásod, sőt segít, hogy a tested az elraktározott zsírt használja mint üzemanyagot. És a legjobb, hogy ez a hatás akár több órán keresztül is eltarthat. Azzal, hogy az agyad endorfinkoncentrációját növeli, sokkal motiváltabb hangulatban tudsz nekilátni a feladatnak.
A legutolsó vizsgálatok kimutatták, hogy a kávé komoly egészségvédő is. Ennek köszönhetően a rendszeres fogyasztók kisebb eséllyel halnak meg szívbetegségben, agyvérzésben, cukorbetegségben, és az idegrendszeri betegségek is kevésbé fenyegetik őket.
Azonban nagyon nem mindegy, hogyan iszod a kávéd. Néhány szükségtelen, mesterséges adalék nagy mértékben rontja hatását, sőt akár károssá is teheti. Óvakodj tehát az aromás változatoktól és az édesítőszerektől.
Ha a natúr feketekávé ihatatlan számodra, jobban jársz, ha inkább növényi alapú tejeket választasz.
Használj mandula- vagy kókusztejet, finomított cukor helyett mézet, fahéjat, kardamont vagy natúr kakaóport.