kulcsár edina
Már a második magyar településen talált idegmérget tartalmazó tojást a hatóság. Lent jártunk az új helyszínen, ahol a hatóság átmenetileg lezárta a telepet. Érdekes dolgokat mondtak a helyiek.
Már a második magyar tojástermelő telephelyén bukkantak fipronil nevű idegméreggel szennyezett tojásra – derül ki a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) jelentéséből. A 3HU023T58/4 tojásazonosító alapján a fülöpházi Kaldenekker Bt. Alföldi friss tojásában mutatták ki a tiltott szert. Senki nem érti, hogyan került méreg a magyar tojásokba!
A fővárostól alig száz kilométerre,
a Bács-Kiskun megyei település farmján most hiába tojnak a tyúkok, a telepről átmenetileg egy tojás sem kerülhet ki.
Pedig Fülöpházán mindenki tojástermelésből él. Sokan és jól ismerik az érintett ötven körüli termelőt, akinél az idegmérget tartalmazó tojást találták. A %Ripost% munkatársa a helyieket faggatta, mi történhetett. A megkérdezettek derék, szorgos, jó embernek ismerik az érintettet, elképzelhetetlennek tartják a szándékosságot, sőt.
– Hihetetlen ez a történet. Úgy hallottam, hogy a hatvanezer tyúk tojásai közül tízben találtak méreganyagot. Három állatorvos járt kint a telepen, mintát vettek a tyúkokból, csirkékből, tojásokból, a tápból, a vízből, de még a szalmából is. Állítólag hétfőre lesz eredmény, de nem tudom, szegény hogy bírja ki addig, nagyon megviselte ez a helyzet. Soha semmilyen törvényszegést nem követett el, eddig semmilyen eljárás nem indult ellene – mondja egy neve elhallgatását kérő helybéli. Egy másik falubeli szintén csóválja a fejét. – Értetlenül állok az egész előtt. Egy jó hírű és megbecsült családi vállalkozóról van szó, aki negyedszázada foglakozik tojással, és soha semmilyen gond nem volt vele. Hatan dolgoznak a hatvanezer tyúkkal, és csakis saját tojásai vannak, nem forgalmazza másét, tehát az is kizárt, hogy lengyel, holland vagy német tojás keveredett volna a portékája közé. Nagyon kíváncsi vagyok, mi történhetett.
Lehetséges, hogy a Hollandiából indult tojásbotrány két, fipronillal szennyezett tyúkkezelő szere, a DEGA-16 és a Copper Boost mellett egy újabb szerhamisítás kezd körvonalazódni?
- A vizsgálat folyamatban van, és az a telep szerhasználatának vizsgálatára is kitér – reagált kérdésünkre a NÉBIH. A hazai tojástermelőktől begyűjtött minták háromnegyedét ellenőrizték már, eddig két termelőnél találtak méreganyagot.