Szoboszlai Dominik
Nagy felfedezés történt. A galaxis meglehetősen közelinek mondható.
Egy távoli galaxist behálózó hálót találtak a tudósok.
Az Európai Űrügynökség Euclid teleszkópja képeket készített az NGC 6505 galaxist körülvevő fényhalóról, amely nagyjából 500 millió fényévre van tőlünk. A fénygyűrű egy másik, 4,42 milliárd fényévre lévő, távoli galaxisból származik, amely szinte tökéletesen az NGC 6505 mögött helyezkedik el. Stephen Serjeant, az Open University csillagásza és professzora így számolt be a felfedezésről:
Ez egy gyönyörű, rendkívüli, izgalmas és szerencsés felfedezés az első adatainkban. Egy ilyen tökéletes Einstein-gyűrű rendkívül ritka. Egy háttérgalaxist láthatunk egy nagyon közeli előtérgalaxis torzított tér- és időviszonyain keresztül.
Albert Einstein általános relativitáselmélete megjósolta, hogy a fény elhajlik a térben lévő masszív objektumok körül, ami azt jelenti, hogy a galaxisok óriási lencseként viselkedhetnek-írja a The Sun.
Az Einstein-gyűrűk hatékony eszközt jelentenek a csillagászok számára, mert olyan objektumokat is felfednek, amelyek egyébként eltakarják a látóteret. Ebben az esetben a tudósok egy olyan távoli galaxist láthatnak, amelyet még soha nem figyeltek meg, és amely egyébként rejtve maradna, ha nem lenne ez a fénygyűrű.
Thomas Collett professzor, a Portsmouthi Egyetem Kozmológiai és Gravitációs Intézetének munkatársa elmondta:
Ez a lencse különösen különleges, mert a mi kozmikus hátsó udvarunkban van: mindössze 500 millió fényévre.vValójában olyan közel van, hogy a csillagászok először az 1880-as években figyelték meg a galaxist, de csak az Euklidész felbontóképességével tudjuk most felfedni, hogy ez egy gravitációs lencse. A közeli lencsék azért izgalmasak, mert lehetővé teszik számunkra, hogy az általános relativitáselmélet érvényességét csillagászati léptékben is teszteljük.