tóth gabi
Elképzelni sem lehetett eddig ilyesmit.
Az ősi civilizációk feltérképezése sok tudóst vonzott már. Az emberek többsége tudja, hogy a tudományos pálya az egyik legnehezebb és legélvezetesebb is egyszerre, és erre a pályára csak igazán kevesen léphetnek rá. Nagyon sok kitartás és elhivatottság kell ahhoz, hogy egy kérdéskörben a világon a legjobbakká váljunk, rengeteg tanulás és olvasás az ára, cserébe azonban olyan dolgok felfedezői lehetünk, amelyek örökre beírják a nevünk a történelembe. Minden bizonnyal ezt érezhette Francisco Estrada-Belli vezető régész is, amikor elképesztő felfedezésre jutott.
A Tulane Egyetem régészcsapata egy maja király sírját tárták fel Guatemalában, amikor elképesztő leletekre bukkantak. A legcsodálatosabb és legértékesebb lelet egy jáde maszk, amely minden bizonnyal a viharistent ábrázolja. Ez azért különösen fontos, mert a maja vallásról viszonylag keveset lehet tudni, és kevés olyan lelet van, amely a szakrális életüket és az istenekről alkotott képüket mutatja. Találtak emellett egy faragványt is, amely egy ismeretlen királyt ábrázol, továbbá számos más ereklyét is: faragott emberi csontokat, valamint számos puhatestű, köztük osztrigák maradványait.
Egy ilyen felfedezés a majákról alkotott kép szempontjából kicsit olyan, mint megnyerni a lottót. Ablakot nyit egy olyan homályos és ismeretlen időre, amelyről nagyon kevés szövegünk van. Az őslakos Amerika egészének mély és összetett története van, éppen ezért fontos, hogy legyenek komoly kutatások ebben a témában
- árulta el Francisco Estrada-Belli vezető régész, amelyet a The Sun emelt ki.