tóth gabi
Hátborzongató lényre bukkantak a sarkvidéki jéghegyekbe elbújva. Számos különleges tulajdonsággal rendelkezik, ami még a tudósokat is meglepte.
Egy új földönkívüli kinézetű halfajtát fedeztek fel nemrég a tudósok, amik eddig mélyen egy sarkvidéki jéghegybe fúródtak. A fiatal, tarka csigahal úgy néz ki, mint egy ebihal, de van egy nagyon nyilvánvaló különbsége: élénkzöld színben világít.
Egy új tanulmány szerint ez a vérének köszönhető, amiben fagyálló fehérjéket találtak. Ez egyébként nem is annyira új keletű, hasonló fehérjéket először 50 évvel ezelőtt fedeztek fel állatokban, amikor a kutatók olyan antarktiszi halfajokat tanulmányoztak, amik a túlélésükhöz fejlesztették ki ezt a technikát.
Ugyanis a hidegvérű hüllőkkel és rovarokkal ellentétben a halak nem tudnak életben maradni, ha testhőmérsékletük leesik, és testnedveik megfagynak, ezért a hidegebb éghajlaton élő állatoknak ki kellett találniuk, hogyan tartsák magukat életben.
Csakhogy ezek a most felfedezett sarkvidéki idegen lények nem úgy termelik a fagyálló fehérjéket, mint bármely más halfajta. A csigahal ezeket a bizonyos fagyálló fehérje sejteket a saját véráramukból fejlesztik ki. Az izzását is nehezen tudják megmagyarázni, mivel az ebihal korban a biofloureszencia képessége inkább a meleg éghajlaton élő halaknál fordul elő.
Így még számos kérdést kell a tudósoknak megválaszolni az idegenekhez hasonló kinézetű lényekről - írja a Daily Star.