kulcsár edina
A fotómûvész tizennyolc éve halt meg, de a negatívokat csak most találta meg a lánya a padláson. Nemcsak az oroszokat, az egész világot lenyûgözték a fájdalmasan szép felvételek: ugyanis a hétköznapi emberek életét mutatják be.
Egy orosz fotóművész lánya elképesztő negatívokat talált a szülői ház padlásán: a felvételek tűpontosan mutatják be, milyen volt az élet a Szovjetunióban. A színháti kritikus és fotóművész Masha Ivashintsova élete során soha nem kapott elismerést. Most, lányának hála, az egész világot lenyűgözik a művei. Asya ugyanis egy Instagram oldalra tölti fel napi rendszerességgel a lenyűgöző felvételeket – több, mint harmincezret talált a padláson.
A fotóművész anya hosszú éveket töltött elmegyógyintézetben, mert nem értett egyet a kommunizmus eszméjével és módszereivel, és a Szovjetunióban bevett gyakorlat volt így megtörni a rendszer ellenségeit. Művészetére rányomta bélyegét a sötét korszak és a megalázottság, és később sem tudott beilleszkedni a rendbe.
Az Istagram oldalt csaknem húszezren követik, és a mai Oroszország területén élők hálásak a felvételekért, amik bemutatják, milyen volt a hétköznapi élet a Szovjetunióban.
Lánya elmondta, hogy bár Masha imádott fotózni, a felvételeket soha nem hívta elő, a negatívokat a padláson gyűjtötte, és 2000-ben bekövetkezett halála után senki nem találta meg őket.
1. Portré Asyáról, aki megtalálta a negatívokat. A kép 1978-ban készült
2. A lakóház, ahol a család élt, 1987
3. Két kislány Vologdában, 1979-ben
4. Lerombolt szobor Leningrádban, 1978
5. Járókelők Leningrádban, 1985
6. Leningrád, 1974
7. Leningrád, 1970