tóth gabi
Buliból hazafelé menet simán elbeszélgetsz a turistákkal, másnap meg nem mersz megszólalni, ha útbaigazítást kérnek? Oka van, miért érezzük úgy, hogy jobban megy az angol enyhén ittasan. Egy kutatás fényt derített rá, mutatjuk!
Tapasztaltad már, hogy becsípve sokkal jobban beszéltél idegen nyelveket, mint egyébként? Mielőtt azt hinnéd, hogy csak később emlékszel úgy, hogy jól ment, és valójában hülyét csináltál magadból külföldiek előtt, megnyugtatunk: egy kutatás bebizonyította, hogy tényleg könnyebben beszélünk idegen nyelveket egy bizonyos alkoholmennyiség után.
A brit kísérletben ötven német anyanyelvű egyetemista vett részt. A csapat felével vizet itattak, a másik felével egy-egy korsó sört. Ezután a kísérlet vezetői leültek beszélgetni velük, angolul, és hangfelvételt készítettek. A felvételeket meghallgattatták angolokkal, és megkérték őket, hogy pontozzák a beszélgetést aszerint, mennyire beszél természetesen, folyékonyan a kísérleti alany. Természetesen nem árulták el nekik, hogy melyikük ivott alkoholt.
Kivétel nélkül több pontot kaptak azok, akik sört ittak, nem vizet: sokkal folyékonyabban beszéltek, szebb volt a kiejtésük, és a szókincsük is gazdagabb volt. A kísérlet vezetői megállapították, hogy ilyen kis mennyiségű alkohol kimondottan segít, hogy jobban beszéljünk idegen nyelveket, és bár nem vizsgálták, abban biztosak, hogy nagyobb mennyiség már rontaná a helyzetet.
És hogy mi a tanulság? Egyrészt bebizonyosodott, hogy nem csak illúzió, hogy becsípve jobban megy az angol, hanem tény. Másrészt az okokat is kiderítették: az alkohol oldja a szorongást - így azt a félelmet is, hogy gáz megszólalni idegen nyelven.