kulcsár edina
Óriási áttörésrõl közöltek hírt egy tudományos lapban. Egy olyan problémát sikerült kiküszöbölniük a tudósoknak, mely eddig megakadályozta, hogy sertések segítségével gyógyítsanak szervtranszplantációra várakozó betegeket.
A transzplantációhoz szükséges emberi szervek „növesztése” egyre kevésbé számít elérhetetlennek, évek óta kíséreteznek amerikai tudósok sertésekben létrehozott emberi szervekkel. A disznó és az ember sejtösszetétele ugyanis nagyon hasonló, emiatt kicsi lenne a kilökődés veszélye is. Arról nem is beszélve, hogy nem kellene egy másik ember halálára várnia annak, aki szervátültetésre szorul.
Csakhogy a sertések genomjában olyan retrovírusok találhatók, amik veszélyesek az emberre. Egy amerikai kutatócsoport a napokban jelentette be, hogy ez az akadály is elhárult: ugyanis génmanipulációval eltávolították a sertések DNS-éből a veszélyes vírusokat. Utóbbiak feltételezések szerint ugyans rákot okozhatnak az emberi szervezetben, és mivel a szervátültetés folyamatos sejtkapcsolatot jelent a befogadó szervezettel, ezért ki kellett küszöbölni a vírusok okozta problémát.
Az új eredmények azonban kimozdíthatják a holtpontról a kutatásokat: ugyanis a rákkeltő vírusok 100%-át sikerült kiiktatniuk a kutatóknak.
A xenotranszplantációnak nevezett eljárás során a donorszerveket egy másik faj szervezetéből ültetik át. Bármilyen élőlény lehet donor, aminek a sejtjei, szövetei alkalmasak ugyanazt a feladatot ellátni, mint amit a donor szervezetében. Kísérletek ez irányba 1960 óta folynak, de új perspektíva csak a géntechnológia fejlődésével nyílt a kutatások előtt. Túl az etikai visszásságokon, a gyakorlati alkalmazásra még akár évtizedeket is várnunk kell.