tóth gabi
Páncélos, lassú és szelíd - legalábbis ezt gondolja a legtöbb ember a teknõsökrõl. 2000 óta saját világnappal is büszkélkedhetnek. Május 23-án minden évben az övék a fõszerep, amit egyes helyeken állatmentéssel, máshol zöld ruhába öltözve ünnepelnek.
2000 óta ez a különleges állatfaj is büszkélkedhet világnappal. Bár sokan azt hiszik, hogy unalmasak és lomhák. Az igazság az, hogy a teknősök nagyon sokfélék, és elképesztően jól alkalmazkodnak a természeti változásokhoz. Így lehetséges, hogy már a dinoszauruszok korában is éltek, egyes fajok életkora pedig elérheti a 200 évet is. Íme néhány különlegesség, amit eddig nem tudtál róluk.
A tengeri kérgesteknős több mint két méter hosszúra is megnőhet, súlya pedig az egy tonnát is elérheti. A szárazföldön nehézkesen mozog, a vízben van igazán elemében: a tengerekben 1300 méteres mélységbe is képes lemerülni.
A foltos padloper Dél-Afrikában él, és mindössze 8-10 cm hosszúra nő, súlya pedig még a 20 dekát sem éri el. A helyes kis állatka a sziklák között termő zamatos növényekkel táplálkozik.
Sokan azt gondolnák, hogy a teknősök szelíd állatok, pedig a világ egyik legerősebb harapású állata a Mississippi környékén őshonos keselyűteknős. Akár 80 centiméteres hátpáncéljával és több mint 100 kilogrammos súlyával csak feleakkora, mint a galapagosi óriásteknős, erőteljes állkapcsát mégis jobb elkerülni.
Az angliai Durham Cityben élő Bertie kétszer olyan gyors, mint egy átlagos szárazföldi teknős, és ezt egy speciális versenypályán bizonyította. A 15 éves dél-afrikai leopárdteknős az 1977-es dél-yorkshire-i csúcstartót győzte le a 0.28 m/s sebességgel, miután 19,59 másodperc alatt tette meg az öt és fél méter hosszú távot.
A 184 éves Seychelle-szigeteki óriásteknősről, a Szent Ilona szigeten élő Jonathanről nemrég látott napvilágot a hír, hogy életében először megfürdették. Nem mintha zavarta volna a közel kétszáz év alatt rárakódott koszréteg, ám a brit uralkodóházból érkező magas rangú vendégét mégsem fogadhatta iszap- és madárürülék lerakódásokkal.
A galapagosi óriásteknős – amely a legnagyobb ma élő szárazföldi teknősfaj – súlya akár a 225 kilogrammot is elérheti, és 180 cm hosszúra is megnőhet. Ez azért hasznos, mert
minél nagyobb egy példány, annál kevésbé van természetese ellensége, így az elefántteknősnek is nevezett állat akár 200 évig is élhet.
A világ egyik legritkább teknőse a Swinhoe-lágyhéjúteknős, amiről a tudósok is sokáig azt hitték, már csak fogságban létezik belőle, és mindössze három darab. 2008-ban azonban a vietnami fővárostól nyugatra, egy tóban is találtak vadon élő példányt.