tóth gabi
Kiderült, hogy az autizmust kiváltó géneket mindannyian magunkban hordozzuk. Arra a kérdésre viszont, hogy e gének hatása milyen mértékben érvényesül, egyelõre még keresik a választ a tudósok.
Egy átfogó nemzetközikutatássorozat azt igazolta, hogy az autizmusért csakis és kizárólag a genetika tehető felelőssé. Bár korábban sokan összefüggésbe hozták a rendellenességet különböző neveltetési formákkal, azok mind tévesnek bizonyultak.
A kutatás azt is kimutatta, hogy nem kizárólag egy gén ki-bekapcsolása tehető felelőssé az autizmus kialakulásában. Komplex genetikai változások együttállása határozza meg azt, hogy kinél milyen súlyosan jelentkezik az idegi-fejlődési rendellenesség. Tehát az autizmus mértéke hihetetlenül széles spektrumon mozog, és mindenkiben ott lapul az arra való fogékonyság.
Minden emberben megtalálhatóak azok a gének, amelyek közrejátszanak az autizmus kialakulásában. Viszont ezek a gének legtöbb esetben nem aktiválódnak. Sokszor olyan enyhe formában jelentkezik az autizmus, hogy észre sem vehető, gyakran előfordul, hogyaz autizmussal született gyermek betegségét nem diagnosztizálják. Ezeknek a betegeknek a zöme képes önerejéből az egészséges társak szintjére felfejlődni.
Eddig sokan gondolták úgy, hogy az autizmus nem tekinthető klasszikus értelemben vett betegségnek - inkább a létezés egyfajta módjaként emlegették. A súlyos autista betegek viszont komoly kezelésre szorulnak. Legfontosabb hogy integrálni tudják őket a többségi társadalomba.
„Az ember DNS állományának nagyjából 30%-ban tetten érhető az autizmusra hajlamosító genetikai lenyomat. Vagyis mindenki magában hordozza a hajlamot.”
-mondta Dr. Elise Robinson a kutatás egyik vezető professzora. A következő nagy lépés pedig az lesz, hogy feltérképezik az összes olyan gént, mely az autizmusra való hajlamot hordozza. Így sokkal hatékonyabb kezeléstípusokat lehetne alkalmazni autista betegeknél.