kulcsár edina
Múlt szombaton leállt a párizsi légi irányítás, megbénítva az Orly repülõtér forgalmát. Ez önmagában nem nagy hír, de kiderült, hogy az a szoftverük, amelyik az idõjárási adatokat továbbította a pilóták számára, egy 1992-es kiadású Windows 3.1-es operációs rendszeren futott. Ez ment tönkre.
A harminc éven felüliek talán még emlékeznek a Windows operációs rendszernek erre a korai változatára. Így visszatekintve, a mostaniakhoz képest igazán fapadosnak tűnik. Ronda is volt és lassú. Manapság túl sok mindenre nem tudnánk használni. Legfeljebb passziánszoznánk rajta. De talán ezen még az sem volt, legfeljebb aknakereső... Egy ilyenen futott a pilóták számára az időjárási adatokat küldő program. Ilyen mértékű spórolás láttán még a skótok is sírva fakadnának!
A 23 éves rendszer megadta magát, ezért biztonsági okokból szüneteltették a repülőtér forgalmát. Ráadásul az időjárási szoftver is olyan régi, hogy Párizsban már csak három ember ért hozzá. Egyikük pedig nemsokára nyugdíjba vonul és senkit nem találtak a helyére. A „kőkorszaki” alkalmazásokat futtató gépeket ráadásul nem arra tervezték, hogy húsz év után is vígan üzemeljenek, gyakran előfordul már, hogy az eBay-en kell régi, működő alkatrészek után kutakodni. - írja a news.vice.com.
A szakszervezeti vezető szerint, hasonló problémái még a NASA-nak is vannak: az amerikai űrügynökség 1977-ben indította útnak a Voyager űrszondákat a külső Naprendszer tanulmányozására, a szondák fedélzetén pedig olyan számítógépek vannak, amelyek kevesebbet tudnak, mint egy mai zsebszámológép és olyan programozási nyelvvel működnek, amit ma már sehol nem használnak. Bár a hasonlat kissé sántít, mert az űrszondákon nem lehet hardvert és szoftvert cserélni, míg a reptéren meg volt rá a lehetőség az elmúlt 23 évben. Most rajtuk röhög a szakma, és a fél internet!