kulcsár edina
Ha megtörténik, nem fog fájni, de 10 évente egyszer embert is ölnek a meteorok!
Ma éjjel lehet a legjobban látni, ahogy a Perseidák meteorraj a Föld légkörével ütközik, ezért tízesével számolhatjuk a hullócsillagokat. Az augusztusi meleg és a tiszta égbolt tökéletes a megfigyeléshez, de a hardcore rajongók novemberben és decemberben fekszenek ki a fűbe! A csillagászok szerint akkor még szebb az égbolt.
A Perseidák
Az augusztus közepére eső csillaghullást a Swift-Tuttle üstökösről leváló por okozza: ahányszor (113 évente) a meteor közel kerül a Naphoz, annyiszor robban ki belőle egy porfelhő, ami olyan pályára áll, ami évente keresztezi a Föld légkörét. A légkörbe érve ezek a porszemek a súrlódástól felizzanak és lángba borítják a romantikus lelkű megfigyelők szívét.
A Swift-Tuttle üstökös élettartamát nagyjából 100.000 évre lehet becsülni. Kétezer éve már biztosan figyelik az emberek a Perseidákat, úgyhogy még legalább 98.000 éve lehet hátra
– mondta el Kiss László csillagász a %RIPOST%nak.
Van ennél szebb?
A Leonidákat novemberben, a Geminidákat decemberben lehet megfigyelni az égbolton: ezek az ütközések a mostaninál is látványosabb csillaghullást okoznak, ám a felhők, a taknyos időjárás és az alig pár fok körüli hőmérséklet miatt inkább csak az amatőr csillagászok szoktak gyönyörködni a látványban.
Van ennél veszélyesebb!
Bár az izzó porfelhő a Földre érve már nem tud kárt okozni, a meteorokat nem véletlenül hitték az emberek Isten csapásának. Úgy 10-15 évente egyszer előfordul, hogy egy nagyobb kődarab, azaz meteor vagy annak felrobbant darabjai emberekben vagy épületekben tesznek kárt
– meséli Kiss László csillagász-szakértő.
1992. október 9-én Peekskillben történt a Föld legjobban dokumentált meteor-robbanása: 16 videófelvétel örökítette meg, ahogy az üstökös berobbant a légkörbe, majd stílusosan egy parkoló piros Chevy Malibu hátsó felébe csapódott. Az autó 17 éves tulajdonosa később több, mint 69.000 dollárért adta el a kihűlt kődarabokat.
2013. február 15-én hajnalban az oroszországi Cseljabinszkban csapott le Isten haragja: a NASA által 17 méteresre és 10.000 tonnásra becsült kődarab hajnalban ért a légkörbe, majd felrobbant: a darabjai 1200 embert sebesítettek meg és nagyon sok épületben tett kárt.
Szóval a mai éjjeli randin nézz az égre, de inkább húzd be a nyakad!