tóth gabi
Tedd félre a halogatást és a félelmeket! Kezdj bele ebbe csodálatos sportba, és nem bánod meg!
Az ősz tökéletes időpont arra, hogy futni kezdj! A fülledt, kánikulai napok már nem terhelik a szervezeted, a levegő friss, az avar illata igazi doppingszer, ráadásul a felhős és borongós időben igazi áldás az a boldogság, amivel a sport megajándékoz. Elkezdeni viszont nem könnyű. Kifogásokat gyártunk, félünk belevágni, tartunk a csalódástól és a sikertelenségtől. Éppen ezért segítünk most! Egy kezdő lökés ugyanis csodákra képes…
1. Egyszer mindenki átesett a nehezén…
Senki nem úgy született, hogy le tudja futni a maratont! Akik kitartóan kocognak vagy éppen szédítő sprinteket nyomnak – ők is mind elkezdték valahol. Nincs okod szégyenkezni, ha kifulladsz, ha nem tudod, hogy mennyit bír a tested, ha úgy érzed, nevetségesen festesz a ruhádban, amit magadra vettél az edzéshez. Tapasztald ki, mire hogyan reagál a szervezeted, fogadd el, hogy először meg kell ismerkednie testednek ezzel az edzésformával, és szégyenkezés helyett inkább legyél nagyon büszke magadra! Te ugyanis máris megtetted az első lépést, és ezzel felülemelkedtél a korlátaidon!
2. Mi van, ha kudarc ér?
Érthető, ha tartasz ettől. Szinte mindenki beleesik abba a csapdába, hogy túl nagy elvárásokat támaszt maga elé, ezeket pedig gyakran nehéz vagy lehetetlen teljesíteni. Nem szeretnénk kecsegtetni és ámítani: lesznek mélypontok és lesznek olyan napok, amikor úgy érzed, még annál is nehezebben megy az edzés, mint a korábbi alkalmakkor. De nyugodj meg, hiszen ez teljesen normális! Hétről-hétre érzékelni fogod, hogyan hálálja meg tested a kitartásod és az elszántságod! Gyorsan és mérhetően fogsz fejlődni, és ez elképesztően jó érzés!
3. Néhány dolog, amire feltétlenül figyelj!
Semmiképpen ne hagyd ki a legfontosabbat: egy jó futócipőt! Igen, ez némi beruházást igényel, de azért vagyonokat sem kell költened. A fő, hogy megtámassza a lábad, stabilan tartsa a lábfejed és kényelmes legyen! Kérj bátran tanácsot az üzletben, hiszen nem mindenkinek ugyanaz a cipő az ideális. Egy jó cipő nemcsak biztonságosabbá teszi a futást, de sokkal könnyebbé és kényelmesebbé is! Szintén fontos, hogy átgondold, merre indulsz. Válassz egy szimpatikus futópályát, ennek híján keress olyan területet az első időszakhoz, amely viszonylag vízszintesnek mondható. Ha pedig inkább gépen futnál, akkor nézz körül a számításba vehető konditermekben, biztosan találsz majd kedvedre valót. Sokat segít, ha összeállítasz egy kellemes zenei listát, melyet hallgatni tudsz az edzéshez, és mindenképpen fontos, hogy pótold a folyadékveszteséget a futás után!
4. Vágj bele ebbe az edzéstervbe, és a siker biztos, hogy nem marad el!
Hetente 3, esetleg 4 alkalmat szánj arra, hogy megvalósítod a tervedet! Mindenképpen iktass be pihenést is, hogy ne ess túlzásba és hagyjál a testednek időt a regenerálódásra! A gyaloglással töltött szakaszokat tempós léptekben tedd meg, a futás pedig kényelmes, kocogós, egyenletes tempó legyen. A szervezeted fokozatosan alkalmazkodni fog a terheléshez, a sikert hétről-hétre fogod tapasztalni, és az edzésterv végére már magad is alig fogod elhinni, hogy eleinte alig 1-2 percet bírtál csak egyhuzamban! Higgy magadban, lépj túl a halogatáson és az aggályokon, és büszke leszel a teljesítményedre!