tóth gabi
Február 24. és március 1. között kerül megrendezésre Mohácson az ország első számú télűző eseménye, a busójárás. A szervezők az idei busójárás programjait a járvány okán, mint térben, mint időben széthúzzák, ezért egy rendhagyó eseménysorozatot láthatnak a résztvevők.
A város központjában található Selyemgyár Kulturális Negyed udvarában egy új helyszínt hoztak létre, a fő állomásokhoz pedig színpadok kerülnek felállításra, így az egész napos programok különböző pontokon lesznek megrendezve egy időben. A beltéri zenés-táncos rendezvények elmaradnak és a beltéri ültetett programok pedig regisztrációhoz kötöttek a létszám korlátozásának érdekében.
A hatnapos rendezvény tehát február 24-én veszi kezdetét és tart húshagyó keddig, március 1-ig. A helyiek már nagyban készülnek a térség legnagyobb eseményére, aminek élményéről természetesen első sorban a főszereplők, a busók gondoskodnak, akik idén várhatóan minden eddiginél nagyobb számban vonulnak fel Mohács utcáin. 64 busócsoport közel 2000 maskarása űzi el a telet. Érdemes már előre megtervezni, hogy melyik napon és melyik programon kívánnak a látogatók részt venni, amihez segítségül szolgál a rendezvény hivatalos honlapja, valamint Facebook és Instagram oldala. (www.mohacsibusojaras.hu FB: @mohacsibusojarashivatalosoldala Instagram: @busojaras)
A helyiek által sokacnak, a köznyelvben sokácnak nevezett népcsoport által meghonosított farsangi eseményt egy 1783-as feljegyzés említi először. A balkáni térségből a török hódoltság idején Mohács környékén megtelepedő etnikum körében élő legenda szerint furfangos őseik a török megszállás elől a Duna túlsó partján lévő Mohács-szigetre menekültek. A sokácok álruhákat öltve tértek vissza a folyón átkelve és így ütöttek rajta a babonás törökökön, akik az ijesztő maskarásoktól megrémülve fejvesztve menekültek a városból. A busójárás tradicionális elemei változatlanok: borzas busóbundákat öltő felnőttek faragott álarcokban, jellegzetes kellékekkel, öles kereplőkkel, kolompokkal felszerelkezve búcsúztatják a zord évszakot és várják a tavaszt.
A busójárás kulturális rendezvénynek minősül, ezért a szabadtéri programok a jelenleg hatályos jogszabályok értelmében nem védettségi igazolványhoz kötöttek. Az eseményre látogatóknak a maszk viselését javasolja a város és lehetőséghez mérten a távolságtartást.
Annak értelmében, hogy a busójárás valódi és biztonságos élmény legyen mindenki számára, a szervezők az alábbiakat ajánlják az eseményre érkezők figyelmébe: