tóth gabi
A kurkuma nem csak a legfinomabb ázsiai ételek kedvelt fűszere, és az ízületi gyulladásra ajánlott étrend-kiegészítők alapanyaga. Lehet, hogy nem gondoltad volna, de a bőrre is jó hatással van!
A kurkuma antibakteriális és antioxidáns hatása régóta ismert. Amellett, hogy ez a fűszer a curry-fűszerkeverékek egyik legfontosabb összetevője, és jól hat az ízületi gyulladásra, antioxidáns hatásait az arcodon is ki tudja fejteni. Egyes tapasztalatok szerint jó hatással van például a napfény okozta bőrkárosodásokra, vagy a pattanásokra. Nem véletlen, hogy a nagyobb kozmetikai cégek is elkezdték kihasználni ezeket a tulajdonságait, és felvették a kurkumát termékeik alapanyagai közé.
A keleti orvoslásban a kurkuma antioxidáns hatásáról, és arról ismert, hogy képes felvenni a harcot a különböző kórokozókkal szemben. Az indiai ételek extrém fűszeressége sokszor épp a kórokozók elleni harcban segít. A sárga fűszer viszont bőrproblémák esetén is remekül beválhat. A kurkuma gyulladáscsökkentő hatásának ismertségét jelzi, hogy sokszor szolgál a gyulladásos betegségek, például ízületi és más gyulladások tüneteit enyhítő étrend-kiegészítők alapanyagául. De nem csak az ízületi gyulladásokat, hanem legnagyobb szervünk, a bőr gyulladásait is enyhítheti. Jó hatással van például az ekcéma vagy a pikkelysömör tüneteire, de a bőr fehérítésére is használják. Ez utóbbi tulajdonsága a bőr elszíneződése, pigmentálódása esetén segíthet.
A kurkuma a sebgyógyulást is felgyorsíthatja, így kedvezően hat a súlyos aknéra, a rosaceára, és a műtétek vagy napégés nyomán kialakuló sérülésekre. Antioxidáns hatásánál fogva a kurkuma a bőrfiatalításnak is remek eszköze lehet, ezt a hatását már kutatások is igazolták. A fűszer segít a bőr feszességének és rugalmasságának megőrzésében, és a ráncok megelőzésében. Állatkísérletekben számos kedvező tulajdonságát igazolták. Egy 2019-es vizsgálat szerint a kurkuma az emberi bőrre is hat: akár belsőleg, akár külsőleg alkalmazzuk, jó hatással lehet az olyan bőrproblémákra, mint az akné, a kopaszodás, az ekcéma, a pikkelysömör, vagy akár a vitiligo. Persze ezek egyelőre korai eredmények, így további vizsgálatokra van szükség a témában, de a kilátások mindenképpen biztatóak.
A kurkuma belsőleg és külsőleg is hat. Szedhetjük étrend-kiegészítő formájában, de egyszerűen hozzá is adhatjuk az ételeinkhez: levesekhez, currykhez, de akár turmixokhoz is. Joghurttal elkeverve a bőrünkre is felkenhetjük arcpakolásként. Ha egy kevés liszttel és tejjel keverjük pasztává, arcradírozásra is kiváló.