Létrehozva: 2021.05.19.

Ez a gyönyörű virág igazi gyógyító elixír

Az orgona immunerősítő és fájdalomcsillapító, ráadásul isteni lekvárt és szörpöt készíthetünk belőle.

Az orgona az egyik legkönnyebben felismerhető növény, amely főként májusban hozza gyönyörű lila virágait, illatát még a legapróbb csemeték is imádják. Közkedveltsége ellenére gyógyhatásáról nemigen lehet hallani, pedig mind a levele, mind az illatos virága olyan hatóanyagokat tartalmaz, amelyek bizonyos mértékben jól helyettesíthetik a hagyományos gyógyszereket. Az orgona levele influenza, megfázás ellen lehet gyógyír, míg az orgonarügyből készített tinktúra segíthet ízületi gyulladás, diabétesz esetén is. Virágja ehető, így finom szörp, lekvár vagy zselé készíthető belőle, az orgona illóolajának pedig számtalan egészségügyi hatása ismeretes.

Fotó: shutterstock

Az orgona gyógyhatású felhasználási módjai:

Orgonalevél tea megfázásra, lázcsillapításra, izzadás fokozására, erős köhögésre

Kb. 2 evőkanálnyi orgonalevelet forrázunk le 2 és fél deci forrásban lévő vízzel. Hagyjuk állni minimum 2 órát, majd szűrjük le a teát. Figyelem: evés előtt 1 teáskanálnyit elég bevenni napi 4 alkalommal. Egy kúra körülbelül 5 napig tart, de rövid szünet után újra lehet kezdeni.

Fájdalomcsillapító kenőcs az orgona virágából

Nagyon jó hatású reumatikus gyulladás esetében, az ízületekbe dörzsölve. Ehhez aprítsunk fel kb. 2 evőkanálnyi orgonavirágot, majd alaposan keverjük el 2 evőkanál friss vajjal. Hűtőszekrényben tárolva akár egy hónapig is eláll.

Orgonarügy tinktúra diabétesz ellen

Egynapi adag: kb. fél liter forró vízhez tegyünk 2-3 evőkanál orgonarügyet, melyet tavasszal, a rügyfakadáskor lehet begyűjteni. A rügyeket 6 órán keresztül hagyjuk állni, majd az egészet szűrjük le. A tinktúrát osszuk be 24 órára, és kortyonként fogyasszuk el. Nem csak a hasnyálmirigyre, de a májra, vesére és a hormonháztartásra is jó hatással van.

Orgonavirág tinktúra ízületi fájdalmakra, sebekre, valamint köszvény, meszesedés, ízületi gyulladás kezelésére

A zöld szártól megtisztított virágokat szórjuk színültig egy fél literes üvegbe, öntsünk rá vodkát, majd 3 hétig sötét, szobahőmérsékletű helyen hagyjuk állni. Az idő lejártával szűrjük le a tinktúrát, étkezés előtt naponta 3×30 cseppet fogyasszunk belőle három hónapon keresztül.

Külső dunsztkötéséhez is használhatjuk ezt a tinktúrát az ízületi fájdalomra: ehhez 1/3 pohárnyi tinktúrához öntsünk ugyanannyi vizet, majd a nedves fáslit helyezzük a fájós részre, majd fedjük be nylonnal és meleg kötéssel. Az ilyen dunsztkötés reuma, valamint sebek és ütődések (zúzódások) esetében megszünteti a fájdalmat.

Finomságok orgonából:

Orgonalekvár

Az orgonareceptek közül a lekvár a legínycsiklandóbb. Nem igényel nagy előkészületet és a végeredmény isteni finom lesz.

Hozzávalók:

– bő 2 liter térfogatnyi zöld szártól megpucolt orgonavirág szirom

– 1,5kg cukor

– 2 l víz

– 1 narancs leve

– 2 citrom frissen préselt leve

Elkészítés:

A vizet a cukorral összeöntjük és lassú tűzön kevergetjük, míg a cukor elolvad, majd felforraljuk. Ekkor hozzáadjuk a szirmokat és kis láng felett felére forraljuk a főzetet, majd félrerakjuk pihenni. Másnap belecsavarjuk a citromok és a narancsok levét, és közepes lángon újra felforraljuk az egészet. A kihűlt lekvárt sterilizált üvegekbe töltjük és dunsztba helyezzük.

Orgona szörp

Hozzávalók:

  • 1 csésze jól megpakolt orgonavirág
  • 1 csésze cukor
  • 1 csésze víz
  • 1 csésze citrom leve
  • Elkészítés:

    A zöld résztől megpucolt virágokat egy tál vízben pár percig áztassuk, hogy a bogaraktól megszabaduljunk, majd öblítsük le folyó vízzel. A vizet a cukorral felforraljuk, adjuk hozzá a virágot, és 1-2 perc forralás után lehúzzuk a tűzről és belecsavarjuk a citrom levét. Ezután leszűrjük, majd hagyjuk, hogy az üvegbe kihűlni, valamint fogyasztásig hűtőbe tároljuk. Minimális tartósítószerrel hosszabb időre is el lehet rakni.

    Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
    Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
    Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
    -

    További cikkek