Menczer Tamás: Az emberek azt várják a vezetőiktől, hogy védjék meg őket!

POLITIK
Létrehozva: 2020.04.30.

Ingyen adja a természet: készíts gyógyító pitypangmézet

Májusban nyílik a pitypang. Kevesen tudják, hogy a mindent ellepő sárga virág nem haszontalan gyomnövény, hanem valójában kincs! Fantasztikus, mit lehet készíteni belőle!

A természet kincstára határtalan lehetőségeket rejt számunkra, hogy egészségesen tudjunk élni. Csak körbe kell nézni erdőn, mezőn! A pitypang az egyik legrégebb óta használt gyógyító növényünk. A növény levelét, föld feletti részét és gyökerét is használja a népi gyógyászat. Virágjából isteni finom szirupot, szörpöt lehet főzni – ennek sűrű változatát hívják sokan méznek és nem érdemtelenül! A pitypangméz valóságos gyógyír!

PITYPANGMÉZ

Hozzávalók:

  • 200-250 db kinyílt pitypangvirág, közvetlen a virágfej alatt lecsípve
  • 1 liter víz
  • 1 citrom, felkarikázva
  • 1/2 kg cukor
  • Így készül:

    1. A virágfejeket nem kell megmosni, de jól rázzuk ki, majd tegyük fel a vízben főni. Alacsony lángon hagyjuk jó 40 percig forrni.

    Forrás: Keresztes Éva (Vali hagyományos konyhája)

    2. Szűrjük át a főzetet, a virágfejeket alaposan nyomkodjuk ki.

    3. Adjunk az átszűrt léhez fél kg cukrot és gyenge lángon forraljuk még 40 percig. Ha lejárt az idő, töltsük a főzetet sterilizált üvegekbe és mehet a száraz dunsztba! Nem kell megijedni az állagától, mert ilyenkor még folyós, de ahogy hűl, felveszi a méz formát!

    Nagyon szép a színe, egészséges és finom! Vajas kenyérre csurgatva, teába, kávéba, sütemények ízesítésére is használható.

    Fotó: Meyer Szilvia Facebook (Vali hagyományos konyhája)

     

    Mire jó a pitypang? A pitypang erősíti a szervezetet, emellett vértisztító hatású is. Keserű anyagai serkentik az emésztést, így kiváló étvágygerjesztő és emésztést javító gyógynövényünk, melynek gyulladáscsökkentő hatása is van. Kutatások bizonyították, hogy hatóanyagai epe- és májbántalmak esetén jótékony hatással vannak a szervezetre. Teáját régóta fogyasztják vizelethajtóként és vértisztítóként, mivel fokozza a máj és a vesék aktivitását. Reumás panaszok, fájó ízületek esetén ajánlott a gyermekláncfűvel történő borogatás.

     

    Mi van benne? A növény szeszkviterpén lakton keserűanyagokat, flavonoidokat, cseranyagot, szterolokat, káliumsókat, karotinoidokat, inulint tartalmaz.

    Kevesen tudják, hogy a pitypang rokona a cikóriának és a rukkolának, így felhasználhatjuk úgy is, mint ezeket a növényeket. Zsenge leveleiből főzeléket, salátát készíthetünk. Érdemes tavasszal szedni, amikor levelei még lédúsak és zsengék – lehetőleg minél távolabb a várostól.

    Megbolondíthatjuk vele a görög vagy akár a Cézár-salátát is.

     

    Számos neve ismert: pongyola pitypang, pitypang, kácsavirág, kikirics, papatyivirág, pimpam, barátfej, bimbófű, buborékfű, éjjelilámpa, kutyatej, láncfű, láncvirág, pimpáré, zsibavirág.

    Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
    Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
    Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
    -

    További cikkek