Létrehozva: 2023.06.11.

Bejutottunk Ferenc József egykori kedvenc fürdőjébe, így néz ki most – videó

Herkulesfürdőt Ferenc József császár egykor „Európa legszebb gyógyfürdőjének” nevezte. Ma már egy szellemváros, bár még felfedezhetők az egykori pompa nyomai. Munkatársunk bejutott az egyébként lezárt fürdőpalotába, hogy megörökítse, milyen állapotban van most a császár és a magyar elit kedvenc fürdője.

Szerző Kis Dalma Róza

Betört ablakok, szétvert ajtófélfák, feltört márványlapok és elhagyatott Zsolnay szökőkút: így néz ki ma az egykor dicső Neptun fürdő, azaz az osztrák császári fürdő, mely a monarchia egyik ékköve volt. A szellemházzá vált épület körül sok vita van: fel lesz-e újítva egyszer vagy sem. Az állagmegőrzésen kívül azonban még nem sok változás látható a patinás épületen. Stábunk ott járt a helyszínen, hogy megnézzük, mivé lett Ferenc József császár egykori kedvenc fürdője. 

Visszavette a természet az egykori fürdőpalota területét  Fotó: Bors Vaskó Tamás

Szomorú látlelet egy dicső korszakból

Ahogy a fürdőt megközelítjük, elsőként az tűnik fel, hogy a fürdőpalota mögötti hegy egy része szinte teljesen rá lett tolva az alagsori ablakokra. Ez nemcsak szomorú látvány, de nagyon veszélyes is, hiszen a belső térbe belépve látható, hogy egy szikla egyenesen beesett a fürdő ablakán és azóta itt ott áll a fürdő egyik termében. Az egykori dicső múlt maradványai még felfedezhetők a fürdőben: ilyen például a gyönyörű mennyezet, ami korabeli filmek díszletéül is szolgálhatna vagy a lekerített Zsolnay szökőkút, a felette lógó monarchia korabeli csillárral.

A hatalmas épület egykori pompáját már nem tükrözik a fürdőkabinok, ahogy a kiürült, koszos medencék sem. Az épület körül néhány szerszámot láttak lapunk munkatársai, munkásembereknek azonban nyoma sem volt. A felállított állványok viszont arra utalnak, hogy valamilyen munkálatok elkezdődtek a fürdőpalota körül, így csak reménykedni tudunk, hogy egyszer visszaszerzi egykori dicsfényét a császár és a magyar elit kedvenc fürdője.

Szomorú látvány: egykori zuhanykabinok a császári fürdőpalotában  Fotó: Bors Vaskó Tamás

Hatalmas történelme van az üdülővárosnak

Herkulesfürdő, ami ma Romániához tartozik, Európa legrégibb ismert gyógyhelye. A római légiósok „Herkules szent vizeihez” néven ismerték a környéket az itt feltörő 17 gyógyító erejű, erős kén- és sótartalmú hévíz miatt. Az évek múltával sok ember és hatalom keze alatt megfordult a fürdő, az igazi aranykorát azonban a 19. században élte, amikor Tatarczy Károly vállalkozó megvette a települést és igazi fürdőparadicsommá alakította át, ahová Európa elitje járhatott kikapcsolódni. 

A fürdőpaloták egymás mellett sorakoztak a festői szépségű hegyek alatt, ezzel megadva az idelátogatóknak a császári pompát és miliőt. Herkulesfürdőt Ferenc József császár egykor „Európa legszebb gyógyfürdőjének” nevezte, mára azonban sajnos lepusztult. 

 

Nézd végig a helyszínen készült videónkat: 

 

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-