kulcsár edina
A "jetlag" avagy a gyors idõzóna-átlépés leginkább hosszú repülõutakon érezteti hatását. Amikor néhány óra leforgása alatt akár a Föld egyik felérõl a másikra repülünk.
Ilyenkor a szervezet biológiai órája összezavarodik, hiszen hirtelen meghosszabbodik vagy megrövidül a nap.
Ez a jelenség a keleti és a nyugati irányú utazásokkor merül föl, hiszen észak vagy dél felé utazva, például egy afrikai út alkalmával, azonos vagy közel azonos időzónában maradunk.
Kelet kontra nyugat
Szervezetünk könnyebben meg tud birkózni egy nyugat felé tartó utazással, hiszen ilyenkor csak egyszerűen meghosszabbodik a napunk. Ellenben, ha kelet irányába repülünk, nagy hirtelen egy rövidebb nappallal találjuk szemben magunkat. Időzónaváltás nélkül is egyszerűbb a megszokottnál később lefeküdni, mint hamarabb, amikor még nem érezzük magunkat álmosnak.
Repülés közben
Már a repülőút alatt érdemes elkezdeni a különböző időzónához való átállást; hagyjuk el a koffeines italokat, az alkoholt és inkább csak vizet igyunk. Az érthető fáradtság ellenére igyekezzünk inkább csak akkor aludni, amikor a célállomáson éjszaka van. Inkább kössük le magunkat, olvassunk vagy nézzünk filmet.
Ha lehetőség van rá, akkor álljunk föl és sétáljunk kicsit.
Megérkezés után
Szervezetünknek időzónánként körülbelül 1 napra van szüksége az átálláshoz, így ez a folyamat egy amerikai vagy ázsiai út esetén akár több napig is eltarthat. Miután megérkeztünk a célpontunkra, tegyük azt, amit a helyiek: a helyi időzóna szerint étkezzünk, mozogjunk és aludjunk.
Ha napközben érkezünk, akkor a szállás elfoglalása után menjünk ki a szabadba, hiszen a napsütés szintén elősegíti az átállást.