kulcsár edina
Testi-lelki kimerültségük miatt az orvosok telepumpálják őket gyógyszerekkel. A kiszipolyozott szerelő brutálisan kipakolt az F1 árnyékos oldaláról.
Minden eddiginél több, 23 nagydíjat (ráadásul 6 szombati sprintfutamot is) számlál majd a Forma-1 2022-es sorozata. Pedig a pilótáktól a szerelőkig már eddig is egyre többen kongatták a vészharangot a túlhajszoltságuk miatt. Még a korábbi nagyfőnök, Bernie Ecclestone is aggodalmát fejezte ki, szerinte a szurkolóknak is túl sok a verseny. Most egy neve elhallgatását kérő F1-es szerelő pakolt ki az időzónákat átszelő utazások, a végeláthatatlan meló és a stressz jelentette brutális valóságról.
A versenyhétvégéken szerdától vasárnap éjszakáig tart a munkájuk, napi – legalább – 12 órában, nem beszélve a sokszor több tízezer kilométeres utazásokról.
„De a legnehezebb, hogy a munka kíméletlen, és nincs idő kipihenni. Dolgozol attól a pillanattól, hogy leszállsz a repülőről, egy kényelmetlen, turistaosztályon történt utazás után, kialvatlanul, távol a szeretteidtől”
– panaszolta a szerelő.
A testi-lelki kimerültség, sőtt kiégettség érzése mellett a szezon során rengeteg kisebb-nagyobb sérülést is elszenvednek a háttéremberek. A csapatok orvosai és fizioterapeutái pedig a legkönnyebb megoldást választják:
„Telepumpálnak fájdalomcsillapítókkal, hogy tovább tudd csinálni. Normál orvosok soha nem adnák mindazt egy embernek, amit ők. Akik pedig nem kérnek több pirulát, az alkoholba menekülnek. Nyilván ez sem jó”
– mondta a kétségbeesett bennfentes.
Az eredménykényszer okozta stresszt ráadásul mostanában a koronavírus-járvány okozta nehézségek is növelik. A tesztek miatt gyakran újabb napokat veszítenek el, amelyeket otthon tölthetnének a szerelők, de a hazatérés utáni kötelező karanténok sem kellemesek. A szerelő szerint mindez belső vívódásokhoz, a garázsokon belüli hangulat elmérgesedéséhez – végsősoron pedig hibákhoz – vezet, amik itt súlyos baleseteket is okozhatnak. Mint ahogy az is, hogy egyre több tapasztalt szakember lép le jobban fizető állásokba, és a helyükre érkező fiatalok még nem elég felkészültek.
„Normál esetben évente két-három csapattag dobja be a törölközőt, de idén nagyon sokan beszéltek erről”
- hangsúlyozta az egyik legnagyobb problémát a bennfentes.