kulcsár edina
Különleges lebonyolítást próbálnak ki, két futamot rendeznek a Brit Nagydíj versenyhétvégéjén. Az F1 világsztárja nem örül a reformnak.
A rajongók és a résztvevők is izgatottan várják, hogyan sül el az F1-es Brit Nagydíj új rendszerű versenyhétvégéje. A péntekre előrehozott időmérő és a vasárnapi futam közötti napon egy sprintversenyt is rendeznek Silverstone-ban.
A Forma–1 agytrösztjei izgalmassá akarták tenni a versenyhétvégék mindhárom napját. Próbaképpen idén három helyen – Silverstone után szeptemberben Monzában, majd novemberben Sao Paulóban – rendezik meg az új sprintfutamot.
A péntek estére előrehozott időmérő a szombati, 100 km-es miniverseny rajtsorrendjét határozza meg, a vasárnapi Brit Nagydíjon pedig utóbbi eredményei alapján startolnak a pilóták (a kiesők annak sorrendjében kapnak helyet a másnapi rajtrácson, hogy hány kört teljesítettek a sprintfutamon).
A Brit Nagydíj programja:
Péntek 15.30: első szabadedzés 19.00: időmérő Szombat 13.00: második szabadedzés 17.30: sprintfutam Vasárnap 16.00: Brit Nagydíj
„Jobb lenne mindig az időmérők leggyorsabb körei alapján rajtolni a nagydíjakon, de ha már így döntöttek, hozzá kell szoknunk. Ha a nézőknek ez több örömet szerez, akkor csodás, ha meg nem, el kell vetnünk”
– jelezte Sebastian Vettel, hogy ő bizony jobban ragaszkodna a hagyományokhoz.
„Nem vagyok se mellette, se ellene. Meglátjuk, utána talán elmondhatjuk: 'Ejha, milyen jó ötlet volt!”
– fogalmaz az éllovas Max Verstappen.
A sprintkvalifikáció valamelyest a világbajnoki pontversenyt is befolyásolja. Az első három helyezett 3, 2, illetve 1 pontot kap.
A vb-élcsoport: 1. Verstappen (Red Bull) 182 pont, 2. Lewis Hamilton (Mercedes) 150, 3. Sergio Pérez (Red Bull) 104.
Újjáéled a hagyomány
A reform egy hagyományt is visszahoz az F1 régmúltjából. A sprintfutam első három helyezettjének nem rendeznek ugyan dobogós díjkiosztást – így akarják megtartani a vasárnapi nagydíj rangját –, de egy-egy babérkoszorút kapnak a nyakukba. Anno évtizedeken át így jutalmazták a legjobbakat.