Létrehozva: 2016.01.20.

Megúszhatják a bundázást a csaló teniszcsillagok

Belebukhat az egész sportág? Csak akkor, ha a sztárok is buknak. Egy bennfentes szerint õket megóvják, legfeljebb névtelen senkiket áldoznak föl.

Előbb a focit, most pedig az online fogadóirodák második legnagyobb bizniszét, a teniszt rengetheti meg alapjaiban a nagyszabású bundabotrány. A BuzzFeed újságírója, Heidi Blake több mint 26 ezer meccs eredményeit és fogadási adatait vizsgálta egy algoritmus segítségével. Így jutott el azokhoz, akik nagy esélyesként feltűnően sokszor veszítettek úgy meccset vagy akár csak játszmát, hogy azzal nagyot szakítottak a „jól értesült” fogadók.

A gyanújuk szerint 2005 óta 16, akkor a világranglista legjobb 50 játékosa közé tartozó teniszező – köztük egy Grand Slam-győztes is! – fogadási csalás céljából manipulálta a meccseit. Közülük nyolcan most is indultak az Australian Openen. Hogy kik azok? Talán sohasem derül ki!

Ki a Grand Slam-győztes csaló?

Évekkel korábban még a világelső Novak Djokovicsot is megkörnyékezték az alvilági figurák, egyik segítőjének 200 ezer dollárt (58 millió forint) ígértek. A Bild infografikájában összeszedte az utóbbi tíz év győzteseit a négy nagy tornáról. Ha csak nem párosokról van szó, ebben a rövid listában szerepelhet a legnagyobb nevű bundázó sztár:

A botrányt még cifrábbá teszi: az Észak-Olaszországból, Szicíliából és Oroszországból szervezett bundázás részleteiről állítólag kapott tájékoztatást a nemzetközi szövetség, és az ATP korrupcióellenes részlege is. Mégsem tettek ellene. Felvetődik a kérdés: vajon miért?

(Folytatás a következő oldalon!)


A teniszezők fejenként akár 50 ezer eurót (16 millió forint) is kaphattak, a mérkőzéseikre pedig több százezret tettek föl. Ez aztán többszörös nyereményt garantált a bűnszervezeteknek.

A %RIPOST% már írt a csalás három lehetséges módszeréről. A szervezőknek a teniszben sokkal könnyebb a dolguk, mint a labdarúgásban, ahol legalább két-három résztvevőt kell megkenniük. Ráadásul a csalónak még csak veszítenie sem kell feltétlenül, sőt, akár az első kettőshibára, vagy nullára nyert játékra is lehet fogadni – azaz ezekkel is lehet feltűnés nélkül manipulálni.

Lehet bizonyítani?

Nagy kérdés: lehet-e közvetlen bizonyíték a jómadarak ellen? Ehhez titkosszolgálati módszerekre, lehallgatott telefonokra, vagy bankszámlaadatokra lenne szükség, habár az ügyet kirobbantó Blake titkos, teniszkörökből szerzett dokumentumokat is emleget.

Néhány éve az oroszok klasszisára, Nyikolaj Davigyenkóra sem sikerült rábizonyítani a bundavádat.

Akkor a világranglista negyedikjeként, egy lengyelországi versenyen már-már lelépni látszott az esélytelen Martin Vasallót. Mégis, miután menet közben valakik az egekbe emelt szorzóval kiugróan sok pénzt tettek föl az argentin győzelmére, Davigyenko sérülésre hivatkozva föladta a meccset.

(Folytatás a következő oldalon!)


2008 óta elmeszeltek ugyan 18 teniszezőt bundaváddal, de csak névtelen, a „futottak még”-kategóriába tartozókat. Ilyen volt az osztrák Daniel Köllerer is, akit 2011-ben élete végéig eltiltottak a tenisztől. Õ most így reagált a hírekre:

„Már az én időmben is nyilvánvaló volt, hogy a teniszben egyre elterjedtebb lesz a fogadási célú manipuláció. Az viszont számomra is megdöbbentő, hogy most már egy Grand Slam-győztes is érintett.

Az ATP soha nem fogja eltiltani egy Djokovicsot, Federert, Murrayt vagy Nadalt.

Noha el sem tudom róluk képzelni, hogy ilyen nagy játékosok eladják a meccsüket, de ez a szövetség számára amúgy is maga lenne az öngyilkosság.

A topjátékosokat megvédik, a kevésbé fontosakat feláldozhatják

- idézte a Welt az osztrákot.

Chris Kermode, az ATP elnöke visszautasította a vádat, mely szerint eltussolták volna a rendelkezésükre bocsátott információkat. Szerinte - más sportágakhoz hasonlóan - valóban a teniszben is létezik fogadási csalás, de csak "hihetetlenül alacsony szinten van".

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek