tóth gabi
Titkosszolgálat és titkos elõlabor. A Nagy Testvér figyelte, és ha kellett, megsemmisítette a pozitív mintákat. Az orosz atlétákat is állami irányítással "tuningolták", mint anno a szakállas NDK-s sportolónõket?
A legsötétebb NDK-s időket idézi az orosz atlétikában robbant doppingbomba. A gyanú szerint állami szinten támogatták a sportolók tiltott teljesítményfokozását, sőt, ezt titkosszolgálati eszközökkel is segítették.
A vád szerint az orosz kormány megfélemlítette a moszkvai dobbinglaboratórium munkatársait. Manipuláltak, illetve egy tavalyi WADA-vizsgálat előtt pár nappal megsemmisítettek 1417 doppingmintát – mégpedig Vitalij Mutko sportminiszter nyomására.
Mutko állítja, éppen a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) körlevele nyomán történt a minták megsemmisítése. A Kreml bizonyítékokat követel, Vlagyimir Putyin államfő sajtótitkára szerint enélkül csak értelmetlen vádaskodásról van szó.
A vád szerint először egy vidéken működő, titkos „előlaborban” tesztelték a doppingmintákat, hogy a pozitívak be se kerüljenek az igaziba.
A WADA tízfős feketelistáján olimpiai bajnok és érmes futók, főedzők is szerepelnek. Õket örökös eltiltás fenyegeti, de számos más orosz sportoló és sportvezető sem ússza meg kőkemény büntetés nélkül.
Kemények a vádak, minták tűntek el vagy manipulálták a vizsgálatok eredményeit, félemlítettek meg vagy zsaroltak embereket
- idézte a távirati iroda Tiszeker Ágnest.
A Magyar Antidopping Csoport vezetője hozzátette: „Olyan szervezetek életébe, munkájába szóltak bele, amelyeknek elvileg teljesen függetlennek kellene lenniük.”
A New York Post szerint az orosz titkosszolgálat, az FSZB ügynököket épített be a moszkvai laborba. Õk már a tavalyi, szocsi téli olimpia idején is kémkedtek, felügyelték a laborban folyó munkát, és ha kellett, beavatkoztak, manipulálták a mintákat.
Mérnököknek adták ki magukat, de valójában az állami titkosszolgálattól jöttek
- mondta egy neve elhallgatását kérő dolgozó, akinek a kollégái állítják: az irodáikat bepoloskázták, hogy lehallgathassák őket.
Az amerikai lap szerint a Nemzetközi Atlétikai Szövetség korábbi elnöke, a szenegáli Lamine Diack is eurómilliókat kapott az orosz doppingügyek eltussolásáért.
A WADA az orosz szövetség kizárását javasolta. Ezzel veszélybe kerülne még Jelena Iszinbajeva részvétele is a jövő évi, riói olimpián, de Thomas Bach NOB-elnök szerint ettől nem kell tartani.
A moszkvai doppingellenőrző labor működését felfüggesztették. Ott tilos vizsgálni a vizelet- és vérmintákat, az újonnan érkezőket pedig leplombálva egy akkreditált laborba kell szállítani. A moszkvai labor vezetője lemondott. Eddig ő az egyetlen, aki belebukott a hónapok óta terebélyesedő orosz doppingbotrányba. Úgy tűnik, vele vitetik el a balhét, pedig aligha ő intézte a titkosügynökök machinációit.