tóth gabi
Egyre kevesebbet tudnak termelni belõlük. A banántermést egyetlen betegség is elviheti.
Luxus cikk lehet újra a banán és a narancs, nem beszélve a kávéról és a mogyoróról, jelentősen csökken ugyanis az a terület, ahol ezek termeszthetőek. Az éghajlatváltozás és az ezzel járó heves viharok, aszályok és árvizek már jelenleg is számos mezőgazdasági termény hozamának csökkenéséért felelősek. Erről Thilo Pommerening, a WWF Németország éghajlat-változási szakértője beszélt.
A világ kávétermésének felét jelenleg Brazília és Vietnám adja. Az elmúlt tíz év alatt a növekvő vízhiány már eddig is drasztikus terméscsökkenést eredményezett mindkét országban, az évszázad közepére viszont már a jelenlegi termőterületek fele termelésre alkalmatlanná válhat.
A világon a legtöbbet termesztett gyümölcs, a banán is erőteljesen érintett. A banántermelés jó része egyetlen fajtán alapul, így egy-egy betegség a teljes termést tönkreteheti. A világ harmadik legnagyobb banántermelő országa
Kolumbia banánültetvényeinek 60 százaléka tűnhet el pár évtizeden belül.
A narancs számára a legnagyobb veszélyt az aszály jelenti.
A világon elfogyasztott narancslé fele Brazíliából származik, és az ország narancstermelésének 80 százalékát Sao Paulo állam adja. A narancsligeteket egyre gyakrabban kell öntözni, ami drágítja a narancs árát, ha egyáltalán megterem.
A világ mogyorótermésének 70 százaléka Törökországból ered. A tavalyi terméskiesés miatt duplájára nőttek az árak.