kulcsár edina
A rapper és felesége nemrég egy tréningen vettek részt, ahol a repüléssel kapcsolatos félelmeiket oszlatták el. Béci és Norina ezzel a kurzussal megismerhették, hogyan működik egy repülő, milyen feladatai vannak a személyzetnek.
Mióta a repülőket tömegközlekedésre is használják, azóta jelen van a repüléstől való félelem. Sokan nem is gondolnak bele, mennyien tartanak a légiközlekedéstől. Young G Béci és felesége, Norina már számtalanszor ültek repülőn, de mióta gyermekeik vannak, szépen lassan nekik is részévé vált az aggodalom az utazásaiknak. Ezért nemrég barátjuknak, Cooky-nak hála felkerestek egy tréninget. Itt az emberek szembenézhetnek a repüléssel kapcsolatos félelmeikkel.
„Nagyon érdekes, és tanulságos volt a számunkra. Nem is gondolná az ember, hogy valójában mennyien is félnek a repüléstől. Nemcsak mi vagyunk így, de a felmérések szerint a repülőn egy hat fős sorban ülők közül legalább egy embert érint a repülés félelme” – vágott bele lelkesen a rapper.
Két nap alatt rengeteg információt kaptak a személyzet munkájáról. Még Béciék is meglepődtek azon, hogy milyen különböző emberek vannak, akik félnek a repüléstől.
„Meglepő lehet, hogy mennyi embert érint az aviofóbia. Volt olyan, aki orvos volt és csak azért nem dolgozik Amerikában, mert félt gépre ülni. De volt, akinek az édesapja a Malévnál volt vezetőpilóta, de ő mégis fél a repüléstől” – mesélte.
Mindenkinek ajánlani tudom, rengeteg mindenre rávilágítanak, miért van turbulencia, miért van az, ha véletlenül leesik az oxigénmaszk. Természetesen olyan emberek mondják el ezeket, akik már több évtizede repülnek. Nekünk például egy stewardess, aki 30 éve dolgozik a repülőkön és egy pilóta, aki több tízezer órát repült már gépen. Illetve volt egy pszichológus is, aki relaxációs technikákat mutatott
– számolt be az izgalmakról Béci és Norina.
Nem csak elméleti, de gyakorlati oktatásban is részesültek az ott lévők, Béciék például egy repülőgép-szimulátorba is beülhettek. Valamint azt is megtudták, hogy a fedélzeten dolgozóknak milyen sokrétű a munkája.
„Én sem voltam tisztában vele, hogy ha félsz vagy szorongsz, akkor nyugodtan szólhatsz a személyzetnek. Van kiképzésük elsősegélyre, pszichológiai gondviselésre, és orvosi ellátásra is” – mesélték, majd azt is hozzátették, hogy a pilóták életébe is betekintést engedtek nekik. Így megtudták, hogy több alternatívával is készülnek egy-egy út alkalmával, és minden esetre felkészülnek a földi és légi személyzet tagjai.
Béciék azt is megtudták, hogy a repülés alkalmával nem a legjobb, ha az utasok alkohollal vagy gyógyszerrel próbálnak úrrá lenni a félelmeiken.
Bevallom, én is volt, hogy egy-egy pohár borral igyekeztem enyhíteni az aggodalmaimon, de nem jó. Ott fent az alkohol és a gyógyszer hatása is akár három-, hatszorosa a szervezetre, mint lent a földön. De akik hajlamosak a szorongásra, annak a kávét sem ajánlják, mert annak a hatása is megsokszorozódik. Azt javasolták például, hogy az izgalmak és a félelmek ellen rágjon az ember mondjuk gumicukrot.
„Így az agy elfelejti a félelmet és az evésre koncentrál. Az utazás közös felelősségünk, ezért sokkal jobb ilyen tájékoztatásokra eljárni, mint saját megoldást keresni, amiből baj lehet” – zárta az élménybeszámolóját Béci és Norina.