Létrehozva: 2019.11.25.

Bűncselekményt követhet el a Katona József Színház

Múlt kedden bombaként robbant a hír, zaklatással vádolják Gothár Péter rendezőt.

Múlt kedden bombaként robbant a hír, zaklatással vádolják Gothár Péter rendezőt. A Katona József Színház, álláspontja szerint, elítéli az ilyen jellegű tetteket, ám a kitiltás, és az, hogy levették a darabjait a műsorról, csak látszólagos intézkedések.

Fotó: MTI

A kérdés inkább az, miért próbálja a színház és a Karácsony Gergely vezette városvezetés ennyire mentegetni a rendezőt. Senki nem tett ugyanis feljelentést a rendőrségen, sőt a színházban titoktartási szerződést is aláírattak a dolgozókkal. Feltett szándékuk ugyanis, hogy házon belül tartsák a zaklatási botrány részleteit.

Ám komoly bajba kerülhetnek mindezért! Amennyiben bebizonyosodik Gothár bűnössége, a színházat bűnpártolással, de akár még bűnrészesességgel is megvádolhatják, amely bűncselekménynek számít.

Lomnici Zoltán alkotmány jogász ugyanis az Origónak kifejtette, hogy a munkaszerződésbe foglalt titoktartási klauzulák általában olyan üzleti titkok, technológiák titokban tartása miatt szükségesek, amelyeknek kitudódása versenyhátrányhoz juttatná az adott céget, a konkurenciát pedig versenyelőnyhöz. A Katona József Színház esetében erről azonban szó sincs.

„Főszabályként a Polgári Törvénykönyv alapján kötött szerződések titoktartási klauzulája bűncselekmény eltussolására nem használható” – állítja a szakember. A jogász szerint tehát, amennyiben bebizonyosodik, hogy a Katona József Színházban valóban szexuális bűncselekmény valósult meg, akkor a dolgozókkal aláíratott ilyen titoktartási nyilatkozat érvénytelen lehet, hiszen az jogszabályba ütközik. Sőt, nagy esély van rá, hogy a munkáltató bűncselekményt követ el, ha egy ilyen nyilatkozatot rákényszerít a munkavállalókra.

 

Mosdatnák a megvádolt rendezőt Egyértelműen látszik, hogy a Színművészetin nem zajlik érdemi vizsgálat Gothár Péter ellen, valójában egyetlen cél van, a botrány eltussolása. Több kérdést is feltettünk még pénteken a meghirdetett vizsgálattal kapcsolatban, ám az intézmény még csak válaszra sem méltatott bennünket, az Origo levelére azonban szűkszavúan, de reagáltak. Arra a kérdésre, hogy Gothár Pétert, a Katona József Színházban elkövetett szexuális zaklatás/zaklatások után alkalmasnak tartja-e, hogy a Színház- és Filmművészeti Egyetemen tanítson, a rektori feladatokat ellátó rektorhelyettes, Upor László ezt felelték: „A kiadott közlemények és nyilatkozatok nem szexuális zaklatást említenek. Az ”erkölcsi határokat átlépő cselekedet/cselekedetek „mibenléte nem ismert. Amennyiben tényszerű tudomásuk van szexuális zaklatásról, kérem, hozzák nyilvánosságra” – olvasható a lap cikkében.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek