kulcsár edina
A népszerû mûsorvezetõ jó ideje tudja, mi a baj, mégsem kezelteti magát.
Havas Henrik hosszú éveken keresztül hallgatott róla, hogy pánikbetegségben és depresszióban szenved. A tünetek legelőször 22 évvel ezelőtt jelentkeztek, de ő azóta sem foglalkozik vele. Azt mondja, nincs ideje arra, hogy komolyan vegye a betegségét.
"Utólag jöttem rá, hogy az apám is depressziós volt, talán örököltem tőle.
Ami engem illet, kiderült, hogy a mániás és a bipoláris depresszió határán mozgok,
de megmondom őszintén, nincs időm arra, hogy ezt komolyan vegyem - vallotta be a Lokálnak Havas, aki azt is elárulta, pánikrohamát követően keresett fel először szakembert életében.
"Nem szívesen mesélünk a saját furcsaságainkról, ilyen az ember, azonban ezeket mindenkinek a maga módján kell megtanulni a helyére tenni. Én életemben egyszer jártam pszichiáternél, miután 2005-ben borzasztóan rosszul lettem. Egy egyetemi előadás közben pánikrohamom lett.
Csak úgy a semmiből jött, és azt hittem, infarktusom van. Később kivizsgáltak, kiderült, hogy pszichés probléma, és el is mentem orvoshoz.
"Ott a dokinak tíz perc alatt vázoltam, hogy mi történt, mit éreztem, majd elmondta a diagnózist, közölte, hogy
depressziós vagyok, és felírt egy marék gyógyszert.
"A maradék ötven percben pedig én hallgattam őt, elmesélte, hogy ő bipoláris depresszióban szenved, majd a beszélgetés végén a kezembe nyomott rengeteg receptet. De sohasem váltottam ki, így nem is vettem be azokat.
Van, aki gyógyszerekkel, van, aki alkohollal, kábítószerrel csillapítja a tüneteit, én a munkába menekültem, nem kezeltetem magam
- mondta a Tanár úr, aki hozzátette, megtanult együtt élni folyamatosan változó kedélyállapotával.
Nekem nincs időm arra, hogy eljárjak beszélgetni egy orvossal. Rengeteg teendőm van, a munka a gyógyszerem.
"A feleségem már tizenhét éves korom óta ismer, ötven éve vagyunk együtt, nem nagyon lepi meg semmi velem kapcsolatban. Már fiatalon is kicsit depresszívebb alkat voltam, és így is hozzám jött."