kulcsár edina
Az 1950-1960-as évek egyik legnagyobb magyar filmcsillaga örökre kihunyt.
– erősítette meg a lapinformációkat családja. Legutóbbi művészi kitüntetését a 42. Magyar Filmszemlén kapta: életműdíjjal tüntették ki a már 2005 óta nagybeteg művésznőt.
Bara Margit 1928-ban született Kolozsváron. Középiskolás korában statisztának jelentkezett a Kolozsvári Magyar Színházba, ahol 1945-től tíz éven át játszott, miközben egy évet elvégzett a Színművészeti Akadémián.
Kolozsvárott ismerte meg első férjét, Halász Gézát is, vele települt át Magyarországra 1955-ben. Az itthon akkor még ismeretlen, gyönyörű színésznőt már érkezése napján próbafelvételre hívták: Ranódy László neki adta a Szakadék női főszerepét.
Karrierje fénysebességgel ívelt felfelé: az ezt követő bő egy évtized alatt huszonhat filmben játszott, többnyire főszerepet. Az országos népszerűséget második filmje, a Bakaruhában hozta meg számára, amelyben Darvas Iván partnereként játszhatott.
A csúcson volt, amikor 1964-ben nevét belekeverték az úgynevezett Onódy-ügybe. Elterjedt a pletyka, hogy vidéki vadászházakban vad orgiák zajlottak, és a szóbeszéd "rá osztotta" a női főszerepet – emlékeztet az MTI. Az utcán utána kiabáltak, obszcén telefonokat, gyalázkodó névtelen leveleket kapott. Hiába próbált védekezni a rágalmak ellen, a Nemzeti Színházból az utcára tették, a kollégák, barátok elfordultak tőle, pályafutása harminchat évesen derékba tört.
Első férje korábban öngyilkos lett. Ebben a légkörben megváltással ért fel számára, amikor második férjével, az olimpiai bajnok vízilabdázó, ekkor már edzőként dolgozó Gyarmati Dezsővel és kislányukkal, Eszterrel 1970-ben Kolumbiába utazhatott, ahol Gyarmati a válogatottat irányította.
1978-ban vonult végleg vissza. Bár később több szerepajánlattal is megkeresték, egyiket sem érezte visszautasíthatatlannak, inkább a családjának élt. Unokája, Szilágyi Liliána ifjúsági olimpiai és Európa-bajnok úszó.
Művészetét 1967-ben Balázs Béla-díjjal ismerték el, 1992-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztjét vehette át. 2002-ben megkapta a Kossuth-díjat is.