kulcsár edina
A hagyományos eljárás nem segített, ezért kellett átszállítani Kulka Jánost az Országos Klinikai Idegtudományi Intézetbe, ahol egy alig egy éves módszerrel mentették meg az életét.
Komoly és hosszan tartó küzdelem vár Kulka Jánosra, de akár 60 százalék is lehet az esélye a teljes felgyógyulásra. Stroke esetében ez az arány egy éve még mindössze 35 százalék volt, de egy viszonylag új - és egy ideje már hazánkban is alkalmazott - műtéti beavatkozás jelentősen javított az esélyeken. Feltehetően ezt alkalmazták Kulka Jánoson is.
"Természetesen csak találgatni lehet, hogy mi is történhetett, de feltehetően arról van szó, hogy a betegnél nem vált be a stroke esetében első körben alkalmazandó gyógyszeres beavatkozás, ezért kellett speciális intézménybe szállítani."
Szerencsére már Magyarországon is több helyen alkalmazzák azt a módszert, melynek segítségével, gyakorlatilag eltávolítják az agyi érelzáródás okát.
"Ennél a módszernél nagyon fontos, hogy az agyi infarktus bekövetkezte után, maximum hat órával megkezdjék a beavatkozást. Ez esetben a teljes és maradványtünetektől mentes felépülés esélye akár 60 százalék is lehet, ami jóval kecsegtetőbb, mint az eljárás előtti időkben ismert 35 százalék"
- mondta a %RIPOST% kérdésére Dr. Kovács Norbert neurológus, aki úgy véli, a legoptimálisabb esetben is hónapoknak kell eltelnie, mire Kulka felépülhet.
"Ha minden jól megy, egy-két hét után jelentkezhetnek a javulás tünetei egy stroke-os betegnél. Ez persze attól is függ, milyen gyorsan kezdték meg a protokollt és milyen gyorsan került végül műtőbe a beteg."
Ezt követően veheti kezdetét a rehabilitáció, ami általában három-hat hónapot vesz igénybe szerencsés esetben
- mondta a szakember.