kulcsár edina
A háziállatok esetében viszonylag köztudott, mi a teendő hőség esetén. De hogy bírják az egzotikus állatok? Ennek járt utána a hot! csapata.
Kíváncsiak voltunk, mit tesz rengeteg lakója érdekében a Fővárosi Állat- és Növénykert, így a legnagyobb hőségben kilátogattunk a parkba. A lubickoló fókák mellett találkoztunk Hanga Zoltánnal, a kert szóvivőjével, aki elmagyarázta, hogy a fókákat nem igazán érinti a kánikula, hiszen télen-nyáron vízben vannak. Az állatok számára is komoly kihívást jelent a hőség.
"Sokan megkérdezik, mihez kezdünk ilyen melegben. Nyilván nem akkor jut eszünkbe, hogy itt nyáron meleg van, télen meg hideg. Amikor belevágunk egy állat tartásába, akkor eszerint alakítjuk ki az élőhelyeket" – mondta Hanga Zoltán a hot! magazinnak.
Átsétáltunk a pingvinekhez, és megtudtuk, hogy az itteni madarak Afrika déli részén őshonosak, de a 38 fok már nekik is túlzás, így árnyékoló vitorlákat kaptak, és saját párakapujuk is van! Felvetettük az ötletet, hogy esetleg kapnak-e jégtömbbe fagyasztott halat nyalánkságként.
"Az inkább csak szórakozásra szolgál, hogy programot kínáljunk nekik. Minden nap nem lehet így etetni őket, hiszen amit kibontanak a jégtömbből, az még mindig egy fagyott hal. Mi sem eszünk mindennap jégkását" – mosolygott a szóvivő.
Miközben az elefántok felé tartottunk, szóba került a többi állat is. Zoltán elmagyarázta, hogy mindenkinek megvan a maga hűtési technikája. Ami közös bennük, hogy minden esetben pótolni kell a vizet.
"A növényevőknek például ilyenkor igyekszünk több lédús, nedvdús táplálékot biztosítani" – mondta el a szakember.
Utunk közben néhány orangutánra lettünk figyelmesek, akik műanyag dobozt és gyapotot húztak a fejükre.
"Nem a napsugárzás ellen védekeznek, csak szórakoznak– nevetett Zoltán. – Látható, hogy egyébként is árnyékban vannak, de akár be is tudnának menni a hűvösebb épületbe. Játszanak. Az a fontos, hogy minden élőhelyen legyen napos és árnyékos rész is, hogy megválaszthassák, hová akarnak menni."
Egyébként az orangutánoknak is ömlik a vízpára a kifutójuk faláról, és – mint kiderült – előszeretettel bosszantják a gondozókat azzal, hogy különféle tárgyakkal eltömítik a permetezőfejeket.
Éppen akkor értünk oda, amikor az Elefántházból kiszaladt Samu, a kiselefánt, nyomában az anyjával, Angelével. Vígan csobbantak a medencéjükbe, a gondozójuk pedig vízsugárral tette élvezetesebbé a lubickolást.
"Az őshazájukban, Ázsiában is szeretnek pancsolni, itt nálunk főleg Samu és az apukája, Assam. A fürdővízből csak módjával isznak; amikor kitátják a szájukat, az is inkább csak egy kis felfrissülés, szájzuhany. A kifutójuk terméskő falában vannak nyílások, ahonnan az ormányukkal, a bent lévő ivócsészékből tudnak friss vizet inni" – árulta el Zoltán.
Az állatkerti Nagy-tó valódi élővíz, saját ökoszisztémával. De a meleg miatti oxigénhiány és párolgás káros lehetne rá, így keringetéssel és vízpótlással védik az ott lakók élőhelyét.
A kánikula szó a Szíriusz csillag latin nevéből, a Caniculából ered. A Földközi-tenger térségében onnantól számították a nyarat, amikor ez a Szíriusz megjelent az égen, latin nevének szó szerinti jelentése pedig „kiskutya”.