kulcsár edina
Kiderült: besúgók jelentettek a különleges hangú, tragikusan fiatalon elhunyt énekesről.
Egész életében bántotta a mellőzése Máté Pétert, aki nem is sejtette, hogy besúgók jelentenek róla, és könnyen lehet, hogy egy kevéssé ismert, 1968-as dal miatt kerülhetett tíz évig feketelistára, az okozhatott politikai botrányt.
„A család jobboldali szellemben nevelt minket. Péter nem volt a rendszer híve, ami a Hazám című dala szövegéből is kiderül. A politikán kívül a szakma irigysége is akadályozta karrierjét” – árulta el a Blikknek az énekes bátyja, Máté Pál.
1968. április 2-án a Halló fiúk, halló lányok című televíziós műsorban hangzott el a Piroslámpás ház, amelynek szövegébe politikai üzenetet érthetett, aki akart. „Szőke lány, pesti lány, nyugatra indult el. Azt hitte ő, vár ott reá nagyszerű parti, hej. De elmúlt hamar az első láz, egy maradt csak: kényszerű máz – kikötő tövében. Micsoda ház!” – énekelte Máté Péter.
Az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára a minap tette közzé, hogy a nóta miatt feljelentőlevelet kapott az MSZMP Agitációs Propaganda Osztálya. Az üggyel még maga Aczél György, a kultúrpolitika legfőbb irányítója is foglalkozott, az egész hatalmi rendszeren átfutott és eljutott a Magyar Rádió és Televízió elnökéig, Tömpe Istvánig.
Utána – hogy, hogy nem – Máté Péter parkolópályára került.
„Péter nem sejtett és nem vett észre semmit, de tény, hogy 1968-tól tíz éven keresztül nem hívták a televízióba, és csak elvétve játszották a slágereit. Egész életében mindössze négy lemeze jelenhetett meg, azok is nagy nehézségek árán. Nem értettük, mi az oka a mellőzésnek, de utólag azt gondolom, hogy ez lehetett” – mondta a lapnak Edit, Máté Péter özvegye, aki a férjével együtt keményen dolgozott a megélhetésükért.
Máté Péter dalait imádta a közönség, tehetsége ellenére hosszú ideig éjszakai vendéglátózásból tartotta el a családját. Hajnalonként a konyhaasztalnál írta és hangszerelte örökzöld slágereit, hogy ne zavarja a feleségét és kislányait. Csak életének utolsó éveiben kerültek könnyebb anyagi helyzetbe, halála után nagy példányszámban keltek el a lemezei.
„Amikor napvilágot láttak az első hírek, hogy a zenei életben is jó páran jelentettek a társaikról, ki akartam kérni a vonatkozó iratokat, de aztán mégse tettem, mert nem akartam, hogy olyan kollégáról derüljön ki, hogy besúgó, akivel netán még barátságban is voltunk” – mondta Máté Edit.