kulcsár edina
A szex nemcsak a nyilvánvaló okok miatt jó idõtöltés, hanem azért is, mert bizonyítottan segíti a fogyást. De vajon tényleg az elégetett kalóriákban van a titok, vagy esetleg más is közrejátszik?
Szenvedélyes szeretkezés közben óránként körülbelül 100 kalóriát égetsz el – ám nem elsősorban ez segít fogyni, hanem a szex közben termelődő oxitocin. Ezt a hormont a szeretet és a kötődés hormonjának is nevezik, mellékhatása pedig az, hogy elnyomja az étvágyat.
Egy új kutatás szerint azok, akiknek a szervezete genetikusan kevesebb oxitocint termel, gyakrabban esnek áldozatul az édességek jelentette kísértésnek. Ily módon az, hogy mennyire vagyunk hajlamosak a túlevésre és a szénhidrátfüggésre, valóban örökletes tulajdonság.
A kanadai York Egyetem kutatócsoportja a hormon termeléséért felelős OXTR elnevezésű oxitocin-receptor gén variánsait figyelte meg, és azt igyekezett megtudni, hogyan befolyásolja ez az étvágyat, a kedvenc ételeket, az étkezési szokásokat és a jutalom érzetével kapcsolatos személyiségvonásokat. A 27 és 50 év közötti életkorú és a legkülönbözőbb testalkatú emberek vizsgálatakor minden résztvevőtől vérmintát vettek, hogy megvizsgálhassák a DNS-üket.
A kutatás határozott kapcsolatot talált az oxitocin és az evésrohamokkal kapcsolatos viselkedési minták között! A DNS-ben 7 olyan területet találtak, ahol változhatnak azok a kémiai információk, amelyek OXTR termelésre késztethetik az szervezetet.
A kutatócsoport kérdőíveken mérte fel a résztvevők étkezési szokásait, esetleges cukor- vagy zsírfüggőségét, és azt is, hogyan reagál az agyuk a jutalomra és a büntetésre. Arra jutottak, hogy az egyes variációk nagymértékben kötődtek az evésrohamokkal kapcsolatos pszichológiai kockázati tényezőkhöz. Azt is határozottan állítják, hogy a kötődés hormonja képes megálljt parancsolni a rohamszerű nassolásra való késztetésnek.