kulcsár edina
Az olimpiák legnagyobb hősei Tokióban is tarolhattak volna, ha tavaly nem üt be a krach a világjárvánnyal. Ezen úszott el minden?
Sok esetben azok sínylették meg a legjobban a tokiói olimpia egyéves csúszását, akik régóta uralták a sportágukat. Kit a koronavírus-világjárvány okozta bizonytalanság, kit a versenyek hiánya, kit az idő múlása viselt meg közülük.
A Ripost7 hetilap kedden megjelent, 53. számában három nagy bajnok – köztük Hosszú Katinka – példáján keresztül mutatta be az elmúlt időszak nehézségeit: ők korábban összesen 14 olimpiai aranyat nyertek – most viszont nehéz eldönteni, hogy a rajongóiknak vagy önmaguknak okoztak-e nagyobb csalódást.
A 2016-os riói olimpián a magyar úszósztár volt az egyik legeredményesebb sportolónő a maga három arany- és egy ezüstérmével. Azóta más az edzője és egyben a párja, de ha nem jön közbe a világjárvány, aligha jön haza Tokióból „csak” 5., 7. és 20. helyezettként.
„Egy ilyen év után kicsit le kell ülnöm, és át kell gondolnom, hogy mi történt, mert egyelőre fogalmam sincs”
– mondta a Magyarock YouTube-csatornán tanácstalanul a 32 éves Hosszú Katinka, aki a májusi, budapesti Eb-n biztató eredményeket ért ugyan el, de a Duna Arénában úszott időeredményein – a felkészülés hajrájában remélt további javítás helyett – másodperceket rontott.
Öt éve, Rio de Janeiróban négy arany- és egy ezüstéremmel tarolt az amerikai tornászlány. A 19-szeres világbajnok az egy évvel elcsúsztatott tokiói játékoknak is favoritként vágott neki – mégis összeomlott. A csapatverseny során az első, elrontott ugrása után sérültet jelentett, majd egyéniben is csak gerendán indult (bronzéremig jutott) és kiderült: valójában mentálisan nem bírta a strapát.
„Azután a teljesítmény után, amit nyújtottam, nem akartam továbbmenni. A testem nem sérült meg, csak egy kicsit a büszkeségem. A mentális egészségemre kell koncentrálnom, mert ez minden sportágban egyre fontosabb. Meg kell magunkat védeni, ahelyett, hogy kimennénk és azt tennénk, amit a világ elvár tőlünk. Már nem bízom annyira magamban”
– mondta Simone Biles.
Az amerikai úszók botrányhőse Rióban már a hatodik olimpiai bajnoki címét szerezte meg (3-3 ezüst- és bronzérmet is nyert már). Tokióban is gyarapítani akarta a gyűjteményét, de kvalifikálnia sem sikerült magát. A júniusi válogatóversenyen az előfutamban úszott idején a középdöntőben majd a döntőben is egyre többet rontott, és csak hetedikként végzett 200 vegyesen.
„Még nem végeztem, eszemben sincs nyugdíjba menni. Vannak még terveim az úszásban. Ez jelenti számomra a világot, igyekszem tanulni a sikereim után a kudarcaimból is”
– mondta csalódottan a 36 éves Ryan Lochte.
Változott a fontossági sorrend
Különleges eset Márton Anitáé. Fedettpályás világbajnok súlylökőnk a tokiói verseny utánra tervezte a gyermekvállalást, a tavalyi halasztás azonban mindent felborított. A magyar klasszis 2021 januárjában kislányt szült, márciusban kezdte újra az edzéseket, júniusban versenyzett először, majd az olimpiát a 21. helyen zárta. Egy éve biztos többre jutott volna – így viszont sokkal fontosabb vigasztalhatja és tölti be az életét: a kis Luca aranyozza be a napjait.