tóth gabi
Az utcai harcokban lelték halálukat.
1956. októberében legjobb sportolóink a melbourne-i olimpiára készültek, ám néhányan az utcai harcokban is részt vettek. Három tehetséges sportolónknak ez lett a veszte - emlékeztet a Nemzeti Sport.
Az öttusázó Hegedüs István 1948-ban magyar bajnokságot nyert, a válogatottba is bekerült, számos filmben dublőrként működött közre. Olyan remek testfelépítése volt, hogy ő lett az 1948-tól 1992-ig forgalomban lévő húszforintos bankjegy férfialakjának a modellje. Éppen 1956. október 23-án lett 32 éves, amikor kitört a forradalom. Másnap hajnalban a Sportuszodába ment, hogy tanítványait, akiket féltett a bajtól, hazaküldje. Izabella utcai otthonából gyalog indult a Margitsziget felé, amikor a Szófia utcában a szovjet könyvesboltnál az utcára dobált könyveket égették. A csoportosulásra egy teherautó platójáról nyitottak tüzet, és Hegedüssel egy aortalövés szinte azonnal végzett.
A kajakos Nagy József, aki sportága egyik legnagyobb tehetsége volt, úgy érezte, nem maradhat ki az eseményekből. Október 27-én Újpesten a rendőrség Erzsébet utcai épületének pincéjéből akarták kiszabadítani a foglyokat. A sportoló a felkelők tárgyalódelegációjával ment be a kapitányságra, kifelé jövet viszont teherautókról az őket váró tömegbe lőttek. Hatalmas pánik tört ki, ő is menekülni kezdett a többiekkel, ám az Árpád úton ismét lövések érték őket, és Nagy arccal a kövezetre bukva halt meg.
Szórádi Tibor a Honvédelmi Minisztérium ösztöndíjasaként végezte el a Testnevelési Főiskolát, így testnevelő tanárként is katonai kötelékben kellett elhelyezkednie. November 4-én a Honvéd-pályáról éppen kisbusszal vitték Nagyvárad téri lakása felé, amikor a fehér zászlós szolgálati autóra egy sorozatot lőttek ki. A lövéseket feltehetően a tér környékén harcban álló szovjet harckocsik egyikéről adták le, a fiatal apát halálos találat érte.
Ma mindhármuk nevét emléktábla őrzi a Testnevelési Egyetem falán.