kulcsár edina
A koronavírust a sport is nagyon megsínylette. Szabó Tünde szakállamtitkár azonban bízik benne, hogy a magyar versenyzők a jövőben is sikeresek lesznek, hazánk pedig újabb nagy sporteseményeket rendezhet.
Sokak szerint a járványhelyzet annyira elhúzódhat, hogy még a jövő évi olimpia megrendezése sem biztos. Ön mennyire optimista? – tette fel a kérdést a Bors Szabó Tünde sportszakállamtitkárnak.
„Korai ilyen távoli jóslatokba bocsátkozni. Egy olyan vírussal állunk szemben, amelyről még nincsenek kellő tapasztalataink. Az egész világon sokan dolgoznak azért, hogy minél jobb megoldások szülessenek. A nemzetközi sportvezetés az olimpia elhalasztásával bebizonyította, az egészségügyi szempontok prioritást élveznek, ezért a jövőben is felelős döntéseket várhatunk„ - mondja Szabó Tünde.
A magyar úszók elkezdték a felkészülést, de amíg nem látjuk a vírus végét, hogyan és milyen versenyre készülnek?
„Az edzések csakis az Országos Sportegészségügyi Intézet és a Nemzeti Népegészségügyi Központ szigorú ajánlásainak betartása mellett indulhattak újra. Az államtitkárság számára kiemelten fontos a magyar úszósport jövője, a válogatott versenyzők jövőbeni eredményes szereplése, az ehhez szükséges edzésmunka lehetőségének megteremtése, de természetesen ennél is fontosabb a versenyzők és a velük foglalkozó szakemberek egészségének védelme. Bár a versenyek még kérdésesek, vannak olyan sportágak, amelyek nem tudnak működni állandó edzés nélkül. Ha egy úszó hosszú időn keresztül nem juthat medencébe, az jelentősen visszaveti a teljesítményét.”
A magyar futballbajnokság május végén, nézők nélkül folytatódik, de nem veszélyes ez?
„A bajnokságok, kupasorozatok újraindítása a sportági szakszövetségek hatásköre. Bízom benne, mindenki kellő mérlegelés után dönt az esetleges folytatásról vagy a sorozatok lefújásáról.„
Nyilván igen nehéz lesz a járványba ájult magyar sportba ismét életet lehelni.
„Továbbra is első számú céljaink közé tartozik minél több sportesemény, konferencia hazánkban történő megrendezése, hiszen a sportturizmus és a hozzá kapcsolódó szolgáltatások komoly élénkítő erővel bírnak a gazdaság több szegmensére, például a turizmusra vagy a vendéglátásra, nem utolsó sorban pedig munkahely megtartó erejük is jelentős. A világversenyek nagy részét nem lefújták, csupán elhalasztották, így szándékaink szerint azokat későbbi időpontban sikeresen megrendezhetjük.
Mit gondol, melyik sportágban okozza a legnagyobb problémát a koronavírus?
„A járvány egységesen érint minden sportágat, az egész sportvilágot, nem lehet különbséget tenni a sportágak között. Azt viszont el lehet mondani, hogy az úgynevezett kontaktsportágakban, tehát ahol jellemzően test-test elleni küzdelemről beszélünk, jóval nagyobb a kockázat, és itt az edzéseket is egyéni szinten javasolt újraindítani.”
Szükséges lesz-e valamit máshogy csinálni a magyar sportban a járvány végeztével?
„Az egész társadalomban érezhető változások lesznek! Így bizonyosan kihatással lesz a sportvilágra is. Az eddigieknél is fontosabb szerepet kell kapjon egészségünk megőrzése, amelyre a sport a legkiválóbb módszer, ezért hangsúlyozni kell a mindennapi testmozgás fontosságát, annak immunerősítő hatását.„