tóth gabi
Átalakulhatnak az eddigi erőviszonyok. Nagy nyertesei és vesztesei is lehetnek a kényszerszünet okozta változásoknak.
Kieső meccsbevételek, szünetelő tévéközvetítések, bajba került szponzorok, vagyonokat bukó tulajdonosok – még a világ legnagyobb futballklubjai is megérzik a járvány következményeit. A csapatonként százmillió eurós (több tízmilliárd forint) nagyságrendű veszteség kezelése átalakíthatja a BL erőviszonyait is.
A német Sport1 hírportál elemzése szerint a Bayern München lehet a változások nagy nyertese. A következetes gazdálkodás, az észszerű csapatépítés, és a külföldi riválisokétól eltérő tulajdonosi szerkezet is a malmára hajtja a vizet. Az eredmény: a Bajorok mintha meg sem éreznék a krízist. Egymás után jelentik be a szerződéshosszabbításokat, tárgyalnak a neves kiszemeltekkel. A legnagyobb angol, spanyol, olasz, francia ellenlábasoknál ellenben szinte kivétel nélkül ég a ház.
A PSG-nél a katariak pénzében nincs hiány, de a gazdasági Fair Play-szabályok – a kiadás és a bevételek egyensúlya – miatt nehéz lesz pótolni a lejáró szerződésű, ingyen távozó sztárokat (többek között Edinson Cavanit, Thiago Silvát). Ehhez vezéráldozatként értékesíteniük kéne a Real Madridhoz csábított Kylian Mbappét vagy a régóta Barcelonába visszavágyó Neymart.
A Barca csak akkor lehet vevő a brazilra, ha eladja hat játékosát, vagy a PSG elfogadja a csatárért cserébe felajánlott Dembélé, Todibo, Umtiti triót. A katalánoknál amúgy is káosz van. A pénzhiány miatt már a Camp Nou átnevezése is tervben van; a hosszabbítás előtt álló (?) Lionel Messi összebalhézott a sportigazgatóval és az elnökkel; hat klubvezető már belebukott a hatalmi harcba.
A PSG-nél is nagyobb kulimászba került a Manchester City a gazdasági Fair Play megsértése miatt. Josep Guardiola csapata jelen állás szerint nem indulhat a következő két BL-sorozatban, mert az UEFA-t megtévesztve, szabálytalanul öntötték bele a pénzt az arab tulajok.
A Juventusnál sokat (90 millió eurót – 32 milliárd forintot) segít ugyan, hogy a játékosok és stábtagok lemondtak négyhavi fizetésükről, de így is pácban van az olasz bajnok. A keret átlagéletkora (29,4 év) miatt elengedhetetlen a fiatalítás, ráadásul több idősebb sztártól (Gonzalo Higuaín, Miralem Pjanic és társaik) a formahanyatlásuk és a magas fizetésük miatt is szabadulnának – ők viszont pont utóbbi miatt nem vágynak el Torinóból.
Páholyban a németek
A Bayernéhez hasonlóan kényelmes a Bundesliga másik két dobogósa, a Borussia Dortmund és az RB Leipzig helyzete is. Fiatal, tehetséges, fejlődőképes csapatok, tele piacképes tehetségekkel, akik közül – szükség esetén – akár egynek az eladása is befoltozná a költségvetés lyukait. Dortmundban például Jadon Sancho és Erling Haaland, Lipcsében pedig Timo Werner jelenti az aranytartalékot.