kulcsár edina
A nõk többsége akkor kezd rendszeres hajfestésbe, amikor meglátja az elsõ õsz hajszálakat. Ettõl kezdve nincs megállás, háromhetente festeni kell. Csakhogy a haj egy idõ után világosan jelzi, ha elege lesz az agresszív vegyi anyagokból. Mindenképp figyelj fel ezekre a jelekre!
A hagyományos festés kevésbé károsítja a hajat, ám a világosítás hamar tönkreteszi. A hajszálak kutikulának nevezett legfelső rétege egészséges állapotban egy tökéletes cseréptető képét mutatja. Károsodás esetén azonban a „cserepek” egy része leesik, vagy felhajlik, a haj pedig szalmaszerűvé, szárazzá válhat, a hajvégek eltöredeznek.
Ha nem bírsz el az ősz hajszálaiddal, mert egy-két hét után a töveknél, vagy máshol is kivillannak, lehet, hogy érdemesebb megbékélni az őszüléssel.
Akár hónapok, akár évek óta festeted a hajad, a fejbőr megmagyarázhatatlan viszketése, fájdalma, vagy korpásodása, esetleg nedvedzése arra utalhat, hogy allergiás lettél a festékre. A hajfestékek jó részében jelen levő PPDA nevű vegyületre például nagyon sokan érzékenyek. A tünetek először enyhék is lehetnek, később pedig felerősödnek.
Ha a kezdeti aranyszőkéről egyre világosabbra, szinte már fehérre váltasz, hogy elfedd az ősz hajtöveket, szintén érdemes lehet megbékélni az eredeti színnel: ha úgyis fehérre festeted, akkor már alig van különbség.
Ha a hajadon már szemmel látható a károsodás, a lehető leghamarabb hagyd abba a durva kezeléseket: ne festesd, ne egyenesítsd, ne sütögesd, és ha lehet, ne is szárítsd hajszárítóval. A töredezett végeket vágasd le, és havonta vágass egy picit a hajadból, hogy a töredezett hajszálak helyét egyre inkább átvegye az egészséges haj. Használj minden mosás után tápláló kondicionálót, amelyben természetes olajok, például kókusz- vagy argánolaj van, de az is jó megoldás, ha hajmosás előtt kókusz-, argán- vagy olívaolajat kensz a hajvégekre, majd samponnal lemosod. A hajbalzsamot ne kend a fejbőrödre, elég, ha csak a hajvégeket ápolod vele.