tóth gabi
Egyes médiumok képtelenek elismerni, hogy igény van az Elk.rtuk című filmre, és özönlenek rá a nézők. A számok pedig magukért beszélnek.
Az őszödi beszéd kiszivárogtatása után játszódó politikai krimi eddig mintegy 42. 586 nézőt csábított a mozikba, második helyen végzett a Venom 2, erre 45 401-en voltak kíváncsiak. Az első helyen a Dűne szerepel 74. 803 nézővel. Bár a harmadik legnézettebb film volt a hétvégén a forgalmazók által nyilvánosságra hozott adatok szerint az Elk*rtuk című nagyjátékfilm, a baloldali média ismét azon rugózik, hogy milyen támogatással, milyen állami forrásokból készült.
A hatályos törvények szerint, a filmprodukciók a magyarországi forgatással kapcsolatban akár belföldön, akár külföldön felmerülő közvetlen filmgyártási költség 30%-ának megfelelő mértékű támogatást vehetnek igénybe, tehát a Magyarországon forgatásra kerülő filmek gyártása 30%-os adókedvezményben részesül. A szintén részben Budapesten forgatott Dűne 8.651.560.074 forintnyi közvetett állami támogatást kapott.
Néhány nyilvános adat az elmúlt időszak filmtámogatásaiból:
Bemutató: 2021. szeptember. 23. Közvetett támogatás: 523.000.000 forint Közvetlen támogatás: 1.200.500.000 forint Eddigi nézőszám: 23.479 fő
- A feleségem története
Bemutató: 2021. szeptember. 2. Közvetett támogatás: 163.702.208 forint Közvetlen támogatás: 381.955.000 forint Eddigi nézőszám: 95.497 fő
- Toxicoma
Bemutató: 2021. május. 20. Közvetett támogatás: 121.575.000 forint Közvetlen támogatás: 366.350.000 forint Eddigi nézőszám: 860 fő
- Hét kis véletlen
Közvetett támogatás: 379.599.408 forint
- A Keresztanyu (sorozat)
„Magyarországon minden filmet regisztrálni kell a Nemzeti Filmirodánál. Ott nem elég bejelenteni, hogy mennyibe kerül majd a készülő film, banki igazolásokkal kell igazolni, hogy rendelkezésre állnak a megfelelő források. Tehát általánosságban elmondható, hogy mindig előre kell megfinanszírozni a költségek hetven százalékát, és akkor lehet támogatásért folyamodni, ha az a pénz már benne van a filmben. Azoknak, akik közpénzekről harsognak, érdemes lenne megérteni végre, hogy mi a törvényes lehetőségekkel élünk” – nyilatkozta már a film utómunkálatai alatt Kálomista Gábor producer az Indexnek.
Hozzátette: „A közpénzekkel kapcsolatos, tehát állami forrásokról szóló adatok nyilvánosak. A filmes támogatások mindenki által hozzáférhetőek a Nemzeti Filmintézet honlapján. A magyar kulturális közéletben léteznek támogatási rendszerek, például van egy harmincszázalékos adókedvezmény, közvetett támogatás az itt készülő filmes produkciók számára. Ez a külföldi és a magyar filmekre is vonatkozik. Ez a kedvezmény tehát mindenkinek jár és sok nagy költségvetésű produkciót vonz ide, itt költik el a forgatásra szánt összeget, és emellett rengeteg magyar filmes szakembernek adnak munkát. Ennek köszönhető az is, hogy a magyar filmes stábok világszínvonalú szakemberekből állnak. Nem tudom, hogy van-e hasonló felhozatal Európában.”
Helmeczy Dorottya producer részletezte, hogyan működik a közvetett támogatás: „A közvetett támogatás úgy működik, hogy miután elköltöttük a film teljes büdzséjét, elkészítettük a részletes költségelszámolást, és az átment egy nagyon szigorú ellenőrzésen, tehát a film elkészülte után, nagyjából fél évvel érkezik meg a teljes támogatás. A filmek nagyon nagy összegű előfinanszírozással készülnek.”