tóth gabi
Milliós Szeviép-luxusórákra bukkant a PestiSrácok.hu a minõsített csõdbüntett miatt elítélt Pistrui László vagyontárgyai között. A hírportál összeállítását változtatás nélkül adjuk közre.
Pistrui László 2008-ban adott interjút a Borsnak, a Szeviép-tulajdonos azzal dicsekedett, hogy 45 éves korában nyugdíjba vonul. Az optimizmusra volt oka, akkortájt ugyanis a Szeviép busásan ki volt tömve szocialista megbízásokkal. Csak 2007-2009 között 33 milliárd forintnyi közbeszerzést nyert el a vállalkozás, majd 2009 végére csődöt jelentett, és közel 500 alvállalkozóját nem fizette ki.
A PestiSrácok.hu által is ismertetett szövevényes gazdasági bűnügy minősített csődbűntett, amelynek során a vádhatóság megállapította, hogy a Szeviép egykori vezérei közel 10 milliárd forinttal nem tudtak elszámolni, mert 2007-től kezdődően nagy összegű kölcsönöket folyósítottak a társaság, vagy a saját maguk érdekeltségében álló vállalkozásoknak. Ezeket a forrásokat soha nem kapták vissza, és maguk sem perkálták ki ezeket a pénzeket az anyacégnek.
Az ügyészség a vádiratban rámutatott, tudatos csődbűntettről van szó, ugyanis az igazgatótanács tagjai – Oltványi József, Baranyi Sándor, Pistrui László – rendszeresen nyújtottak kölcsönöket olyan vállalkozásoknak, amelyek már a megelőző években is veszteségeket termeltek, így a kölcsönpénzek visszafizetésre semmi esély nem volt.
“ha valakivel leül tárgyalni, elsőként a csuklójára téved a szeme, hogy megnézze, milyen órát hord a partnere. Ha a külső jegyek nem meggyőzőek, vagyis nem elég márkás az óra, az üzlet máris halálra van ítélve.”
A PestiSrácok.hu egy gyors keresés után megtalálta Pistrui László óráit. Az egykori szocialista nagyvállalkozó nem vetette meg a luxust, a nyilvánosan elérhető képei szerint legalább három, egyenként is milliós értékű órát hordott 2007 és 2009 között, vagyis akkor, amikor a cége 33 milliárdnyi megbízást nyert el a szocialistáktól, és a Botka László vezette Szegedtől.
Pistrui egyik órája egy Breitling, ennek ára jelenleg 6.500 dollár, vagyis megközelítőleg 2 millió forint. A másik – amely azon a képen látható, amikor a PICK-Szeged mérkőzésen készült – egy Corum, ennek értéke másfél millió forint környékén mozog.
A szegedi Szeviép-ügy egy minősített csődbűntett. A bíróság elsőfokú ítélete szerint a Szeviép-vezérek, Pistrui László, Baranyi Sándor, és Oltványi József magánbankként kezelték a társaságot, és erőn felül adtak kölcsön más, vagy éppen az érdekeltségeikbe tartozó vállalkozásoknak, ezeket a kölcsönöket pedig soha nem látták viszont. Éppen ezért arra már nem jutott pénz, hogy kifizessék a kisvállalkozókat. Magyarul: kiutalgatták a cégből a bentlévő pénzeket, a bent lévő forrásokat, és csődbe vitték a céget. Ezzel 443 családot károsítottak meg, összességében 10 milliárd forinttal.
A Szeviép egy sor szegedi, illetve szegedi kötődésű baloldali politikussal nőtt össze, közülük a legfontosabb Botka László. Botka információink szerint nem tett semmit a csőd megakadályozása és a megkárosítottak kártalanítása érdekében, ráadásul később azt is tagadta, hogy a Szeviépnek lett volna szerződése Szegeddel, holott csak 2007-2009-ben összességében 15 milliárdos megbízást nyújtott a Botka-vezette Szegedi Önkormányzat a cégnek, vagy olyan konzorciumnak, amelynek a Szeviép is tagja volt.
Bár a kisvállalkozók folyamatosan kopogtattak Botka László ajtaján, hogy “Polgármester úr! Baj van, mert a beruházásokon nem fizetik ki a pénzünket”, a szegedi önkormányzat és az akkor szocialista kormányzat még további több milliárd forintot adott a Szeviép-nek, mely 2009 végére becsődölt.
Hétfőn a SzegedMa nyomán a Pesti Srácok megírta azt is, 444 millió forintos kifizetetlen tartozást, bankhitelt és további 60 milliós követelést halmozott fel a horvátországi Opatija városával szemben a csődbe vitt, MSZP-s önkormányzatok és kormányzati szervek által is tízmilliárdokkal kitömött szegedi mamutvállalkozás, a Szeviép Zrt. és leánycége. Opatija végül csődeljárást kezdeményezett a projektcég ellen, ezzel a Szeviép egy óriási, félkész betonszarkofágot, egy hatalmas, vízzel elárasztott gödröt hagyott maga után Horvátországban, pedig a szocialista bőség éveiben a cég és leányvállalata nyert el egy opatijai többszintes mélygarázs és üzletház építésének jogát.