tóth gabi
Csodálatos látványt nyújtanak a gesztenyefasorok: szeptemberben újra virágba borultak a fák. De sajnos ennek az oka az, hogy haldokolnak...
Furcsa és meglepő jelenségre hívta fel a figyelmet a %Ripost% olvasója: szeptemberben újra virágba borultak a gesztenyefák a budapesti Szilágyi Erzsébet fasoron. „Olyan, mintha tavasz lenne” – vélekedett Edit. A %Ripost% utánajárt, hogy mi lehet a gesztenyék virágzásának hátterében, ám a szakember szomorú hírrel szolgált: sajnos a gesztenyefák haldokolnak.
A FÕKERT zöldfelület-fenntartási igazgatóságának főmérnöke a %Ripost%-nak elmondta: minden év áprilisában aknázómoly rakja le a petéit a vadgesztenyék leveleire, a lárvák pedig később belefúrják magukat a levelekbe és a virágokba. A tömeges támadástól a vadgesztenyék túl korán lehullajtják a lombjukat, ám ez átveri őket: azt hiszik a fák, hogy elmúlt az ősz és a tél: újra rügyezni kezdenek.
A rendszeres másodvirágzás megrövidíti a fák életét, elsősorban a fagyérzékenység kockázatát növeli meg
– nyilatkozta a %Ripost%-nak Demeter Tibor. A főmérnök elmondta: a fák a dupla virágzás után legyengülve kezdik a tavaszt, így az őszi látvány lényegében a fák lassú pusztulása. A kártevők irtása viszont nagyon nehéz feladat. Két módszere van, a nagy teljesítményű géppel történő rovarölőszeres permetezés és a növényvédő szer fatörzsbe történő injektálása. De a nehézségek ellenére a FÕKERT főmérnöke megnyugtató választ adott: nem fognak eltűnni a gesztenyefák és a vadgesztenyefasorok, ugyanis folyamatos a fák pótlása.