tóth gabi
Mekkora elõnyt jelent sportolóinknak, hogy Magyarország rendezi a 17. FINA Világbajnokságot? Több érmet remélhetünk itthon úszóinktól és vízilabdázóinktól? Érdemes kimenni buzdítani õket? Igen!
Az elmúlt évtizedek példái azt mutatják, hogy a hazai rendezvényeken rendre jobban teljesítenek vizes sportolóink. Úszásban a 2006-os Eb-n Cseh László verhetetlen volt, két aranyérmet szerzett. 2010-ben az előkelő hatodik helyen végeztünk az éremtáblázaton, hat aranyérmet szereztünk, többek között a 4x200-as női gyorsváltó is. Ez utóbbi csapat elsőségéhez kellett a hazai közönség is, mivel a margitszigeti több ezer magyar szurkoló kedvéért is állt össze a lehető legerősebb váltó. 2012-ben, a debreceni Eb-n pedig
A 2006-os és 2010-es eseményen remekelt Barta Nóra műugró is, aki három méteren mindkétszer bronzérmet szerzett. Ebben a számban azóta sem volt ilyen jó eredményünk. A vízilabdázók a 21. században kétszer is hazai pályán bizonyíthattak. A 2001-es és 2014-es Eb-n mindkét együttesünk éremmel zárt, sőt, a lányok az előbbit meg is nyerték. A játékosok mindannyiszor kiemelték,
hiszen külföldön több esetben is kongó lelátók előtt játszottak. Nem beszélve arról, hogy idehaza gyakrabban találkozhattak szeretteikkel.
Makrai Gábor klinikai szakpszichológus szerint a szurkolás, az együttes drukkolás nemcsak a nézők, hanem a sportolók adrenalinszintjét is megdobja, így óriási hatással lehet a teljesítményre is.
"A verseny egy-egy kiélezettebb pillanatában átlendítheti őket a holtponton, élesítheti a fókuszukat, ezáltal megélhetik a számukra rettenetesen hatékony, úgynevezett jó stresszt. Két verseny között is fokozhatja a motivációjukat és növelheti az önbizalmukat. De figyelembe kell venni, hogy ahogy van rossz teljesítmény, úgy beszélhetünk nem megfelelő, negatív szurkolásról is. A túlzott kritika, a megjegyzések, a bekiabálások, valamint az agresszív szurkolói fellépés növelheti a gátló stressz jelenlétét a sportolókban"
– mondta a %RIPOST%-nak a szakpszichológus.