kulcsár edina
A samponokban és tusfürdõkben gyakran használt 1,4-dioxánról már több kutatás is igazolta, hogy rákkeltõ, viszont ez semmilyen módon nem szerepel az összetevõk között.
Több kozmetikai termékről is kiderült a közelmúltban, hogy kisebb-nagyobb dózisban egészségtelen, sőt akár rákkeltő anyagokat is tartalmaz. Legutóbb az 1,4-dioxán ügye került az USA-ban működő élelmiszer- és gyógyszer-engedélyeztetési hivatal elé.
A Házipatika legfrissebb cikke szerint az amerikai hivatal régóta javasolja, hogy a tisztálkodási eszközöket mentesítsék az 1,4-dioxántól, a törvény viszont nem kötelezi erre a gyártókat. Ahogy arra sem, hogy feltüntessék a termék címkéjén az esetleges szennyezettséget.
A vegyület hatásairól bizonyító erejű kutatás még nem született, néhány kísérlettel azonban igazolták, hogy állatokban hozzájárul bizonyos daganatok kialakulásához. Azoknál az egereknél, akik hosszú ideig 1,4-dioxánnal fertőzött vizet fogyasztottak,
A vegyület a bőrön keresztül szívódik fel, és számos rákfajta kialakulásának a veszélyét növelheti, illetve károsíthatja a vesét és az idegrendszert is.