tóth gabi
A híres szobor Rákosligeten bukkant fel hétfõn, ahonnan végül egy moziba szállították. Tulajdonosa Írországban értesült a dologról.
Miközben eredeti helyéről, a Clark Ádám térről építkezés miatt éppen eltűnt a Boros Mihály által tervezett "0" kilométer szobor, a hét elején
Mint kiderült, a fővárosi kerületben lomtalanítás volt, valaki pedig így szabadult meg a megtévesztésig élethű, de amúgy hungarocellből készült szobortól. A „műalkotást" végül egy helyi férfi mentette meg, aki a Maros Mozinak adta. Az üzemeltetők az intézmény udvarán találtak neki állandó helyet, Melocco Miklós Petőfi-szobrának gipszmintája mellett.
Úgy éreztem, hogy ennek ott a helye.
"Másolat és hungarocell, de szerintem eszmei értéke van. Azzal adtam a Maros Mozinak hogy nem dobhatják ki, és a nyilvánosság számára elérhető helyen legyen, mindig megtekinthetően. El nem viheti senki" – nyilatkozta a megtaláló, Varga László, akinek segítségével a replika történetét is sikerült felgöngyölíteni.
A másolatot 2010-ben Csüllög András intermédia szakos hallgató készítette egy videójához, amiben elsétál a Clark Ádám térről a szoborral".
Íme:
A videóval
A művész jelenleg Írországban él, itt érte utol a %RIPOST% is. "Odaadtam a szobrot megőrzésre egy restaurátor ismerősömnek, akivel az volt a megállapodásunk, hogy ha szükségem van rá, onnan bármikor elhozhatom."
Úgy tűnik feladta a megőrzést
- nyilatkozta Csüllög nevetve, bár bevallotta: mikor az interneten meglátta a fotót a kilomizott kőről, eléggé mérges lett. "Utólag persze elnézést kért. Sőt, már én is úgy gondolom, hogy jó, hogy új fordulatot vett a dolog, így a szobor újra beteljesítette a küldetését!"
Csüllög András egyébként azt tervezi, hogy jövőre, ha Magyarországra látogat, mindenképpen elmegy a Maros Moziba, és kicsit megjavítgatja szobrát, mert a képeken úgy látja, elég ramaty állapotban van.
A „0” kilométerkőnek egyébként még közösségi oldala is van, ahová általában fotókat posztol a szoborról az adatlap tulajdonosa.