tóth gabi
Ha te sem tudsz elszakadni az okostelefonodtól, az komoly egészségügyi veszélyt jelent. Folyamatosan görnyedsz, a gerinced meg hozzászokik...
A jelenség azóta kezdett durván terjedni, hogy mindenkinek lett okostelefonja. Főleg a fiatalok azok, akik folyamatosan a készülék fölé görnyednek, ez azonban nem jó a testüknek, a gerincüket ugyanis természetellenesen terhelik vele.
A %Ripost% a jelenségről egy kiropraktőrt, vagyis az emberi agy, a test és a gerinc összefüggéseivel foglalkozó szakembert is megkérdezett. Dr. Kálbori Zsolt lapunknak elmondta, hogy minden fiatalnál megfigyelhető a jellegzetes görnyedt testtartás, amely az okostelefonok terjedésével új nevet kapott:
SMS-nyak.
Az utcán mindenki lefelé néz - nem csak a fiatalok. Régen is belemélyedtünk valamibe, nyomtatott újságba vagy könyvbe. Csakhogy ez a testhelyzet az okostelefonokkal gyakoribbá és folyamatossá vált.
A nagy változás tehát nem az, hogy görnyedünk, hanem az, hogy már egyre fiatalabbak is egyre több időt töltenek ebben a testtartásban. Dr. Kálbori Zsolt szerint a fejlődésben lévő szervezet számára még nagyobb terhelés, ha sokat van ilyen helyzetben, ezért azt tanácsolja a szülőknek, hogy ne engedjék folyamatosan kütyüzni a kicsiket.
Az ilyen tartás folyamatos többletnyomást jelent a gerincnek. A túlterheléstől a nyak hátsó részének izmai befeszülnek, ez pedig hosszú távon fájdalmat okoz a vállban, illetve a nyakban.
Az SMS-nyak ellen fejvisszahúzó gyakorlatokkal lehet küzdeni, amelyek során pont a másik irányba mozgatjuk a fejet. Súlyzós vagy nyújtógyakorlatokkal lehet a görbületet kiegyenesíteni, de az is segít, ha a telefont megpróbáljuk magasabbra emelve nyomkodni.
Ám dr. Kálbori Zsolt szerint ezt nem lehet megszokni, úgyhogy maradnak a tornagyakorlatok vagy a masszázs. A csuklyás izom masszírozása például sokat segíthet, hiszen a fej előrehajtásával nagy terhelésnek van kitéve. A gyakorlatokat egyébként otthon is elvégezheted, ha tudod, melyiket kell. Csak akkor van szükség szakemberre, ha mozgás után sem múlik el a fájdalom.