tóth gabi
Milliókat bukhatsz, ha hiszel a fõnöködnek és hallgatsz a történtekrõl.
Néhány hónapja az egyik budaörsi gyár művezetője arra ért be munkahelyére, hogy a gépkezelő kezéből ömlik a vér. Leszakadt az ujja. A gépen ugyan felirat figyelmeztetett, hogy nem szabad benyúlni, de valami elakadt a szerkezetben, ezért a munkavállaló mégis belepiszkált.
A művezető azonnal kikapcsoltatta a gépet és ellátta a sérülést - ahogy kell. Közben a munkatársak a kikapcsolt gépből kiemelték a leszakadt ujjat, és - mivel nem volt más - fagyasztott zöldség közé tették. A megoldást a mentősök is megdicsérték.
Ezután jegyzőkönyvet írtak, majd a művezető jelentette az esetet. A munkavállaló így megkaphatta a baleseti táppénzt. Sőt, az ujját is visszavarrták a kórházban.
"Egy szót se senkinek! Megoldjuk okosba'!"
Egy debreceni redőny- és reluxagyártó vállalkozó, neve elhallgatását kérve elmondta a %Ripost%-nak, hogy náluk is történt már durva baleset.
Egy éve, a redőny beszerelésekor az egyik dolgozó rosszul mozdult és lezuhant a létráról. Eltört a gerince és részlegesen lebénult. Pár hónap múlva felépült, de ők nem jelentették az esetet, "máshogy" oldották meg: a vállalkozó állt minden költséget.
Az egyik szombathelyi gyárban pedig egy gépsor mellett dolgozó férfi ujja szakadt le. Az ő ujját már nem tudták megmenteni, ezért azóta másik munkakörben alkalmazzák. Főnöke "örök" munkaszerződést ajánlott neki a hallgatásért cserébe – mondta el a %Ripost%-nak a férfi.
Milyen ellátást kaphatsz?
A szabályok szerint a munkahelyi balesetet és a foglalkozási megbetegedést is be kell jelenteni, nyilvántartásba kell venni, továbbá szükség esetén ki kell vizsgálni. A súlyos balesetekről az Országos Munkabiztonsági és Munkaügyi Főfelügyeletet is tájékoztatnia kell a munkáltatónak.
Az üzemi balesetet egyébként – a foglalkozási megbetegedést kivéve – legkésőbb a baleset bekövetkezésétől számított egy éven belül lehet jelenteni.
1. Baleseti ellátás
Az egészségbiztosítási baleseti ellátás üzemi baleset vagy foglalkoztatási betegség esetén illeti meg a munkavállalót. A gyógyszerek, gyógyászati segédeszközök és ellátások árát száz százalékban támogatják.
2. Baleseti táppénz
A baleseti táppénzt az a munkavállaló kapja, aki üzemi baleset miatt válik keresőképtelenné, és emiatt nem tud munkába állni. Ilyen esetekben a gyógyuláshoz szükséges eszközöket biztosítani kell neki. A baleseti táppénz összege egy éven át jár és maximum egy évvel hosszabbítható meg.
3. Baleseti járadék
A baleseti járadék azokat illeti meg, akik tizenöt százalékot meghaladó mértékű munkaképesség-csökkenést szenvedtek el a baleset miatt, ám nem jogosultak rokkantsági nyugdíjra. Ha huszonöt százalékkal csökken a dolgozó munkaképessége, akkor két éven át jár a támogatás, ha pedig ennél nagyobb százalékban, akkor gyakorlatilag időbeli korlátozás nélkül jár a baleseti járadék az érintettnek.