tóth gabi
A néhány napja kirobbant korrupciós botrány csak olaj volt a tûzre. A szemétszállítók közel állnak a munkabeszüntetéshez!
A fővárosi közterület-fenntartó dolgozói körében is nagy felháborodást keltett a hétfőn kirobbant korrupciós botrány.
A Mandiner és a HVG.hu értesülése szerint pályázókkal korrupt módon összejátszva lapátolják ki a pénzt a cégtől, elsősorban informatikai beszerzések kapcsán. Három szakértő összesen 350 ezer forintos napidíjért adhat a cégnek tanácsokat, miközben bérügyekben megy a "filléreskedés".
Már csak ezért is most sztrájkra készülnek a Fővárosi Közterület-fenntartó (FKF) dolgozói, miután sokadjára sem sikerült megállapodniuk a bérekről a cégvezetéssel – értesült a Lokál az ügyre rálátó forrásokból. Tegnap már az elégséges, azaz a minimális szemétszállítás kapcsán ültek tárgyalóasztalhoz.
A szakszervezet eltökélt, így hát Budapestet rövidesen elöntheti a szemét. Ha a menedzsmenttel nem sikerül megállapodniuk a sztrájk ideje alatt is kötelezően nyújtandó szolgáltatásokról, akkor bíróságra mennek.
A konfliktus hátterében egy vita van, a dolgozók ugyanis 10 százalékos béremelést szeretnének, csakhogy Csontos István vezérigazgató eddig minden ilyen tervet lesöpört az asztalról.
– A főnök meg is mondta az FKF alkalmazottainak nyíltan, hogy szerinte így is sokat keresnek, szóval ne is álmodjanak több pénzről –
- mesélte a Lokálnak egy belsős forrás.. A bejelentés már akkor is sokaknál kiverte a biztosítékot, a héten a Mandiner internetes portálon kirobbant mutyi pedig csak olaj volt a tűzre.
Mint arról a %RIPOST% is beszámolt, egy közel 18 milliós közbeszerzés éppen Csontos István régi barátjának cégénél landolt, ráadásul úgy, hogy a nyertes, Sikos Zsolt előzetesen „jóváhagyta” a pályázati kiírást. A SAS Group névű cég így napi 350 ezer forintért adhat tanácsot a közterület-fenntartónak. A díjazás mértékét Csontos István a jelek szerint már egyáltalán nem sokallta, jóllehet az FKF-nél átlagosan 180 ezer forint nettót visznek haza a dolgozók havonta.
Ha sztrájk jön, az példátlan lenne Budapest történetében, és félő, hogy ezt az itt élők is megemlegetik. Az FKF végzi ugyanis a lakossági hulladék elszállítását, több mint 800 ezer háztartás évi 700 ezer tonna szemetét kezelik, de a közterek tisztán tartása is az ő feladatuk.
Belső egyeztetéseken már a hírhedt nápolyi szemétkáosz kialakulását sem tartják kizártnak.