kulcsár edina
Sikeresen pályára állt az amerikai ûrkutatási hivatal (NASA) Juno ûrszondája a Jupiter körül. Olyan térségbe érkezett, ahol rengeteg a megfejtésre váró titok...
A Floridából csaknem öt éve elindított Juno fő küldetése, hogy felmérje a Jupiter mágneses mezejét, felszínét. A tudósokat különösen az érdekli, mennyi vizet tartalmaz a bolygó, ami döntő fontosságú annak meghatározásában, hogy a Naprendszeren belül hol született az óriás, melynek tömegvonzása is segíthetett megvédeni a Földet az üstökösök és aszteroidák becsapódásaitól.
És most ugyan kevesebb szó esik erről, de a Juno "látótávolságon belül lesz" Naprendszerünk talán egyik legizgalmasabb égitestéhez, a Jupiter Europa nevű holdjához.
Az Europa kicsit kisebb, mint Földünk égi kísérője, viszont van egy nagyon vékony, oxigénből álló légköre.
Bár felszíni hőmérséklete legfeljebb a −160 Celsius fokot éri el, feltételezhető, hogy a vagy 5-20 kilométer vastag jégkéreg alatt 90 kilométer mély vízóceán húzódik.
Egy új kutatási eredmény szerint oxigénből is sok lehet az óceánban, ami a fejlett életformák szempontjából érdekes, így az Europa óceánja akár a földi élőlényekhez hasonló szervezeteknek is megfelelő környezetet nyújthatna.
A tudósok úgy vélik, ez az égitest lehet az egyik hely a Naprendszerben, ahol talán életre bukkan egyszer az ember.
A most kutatásokat végző Juno amikor a bolygóhoz legközelebb halad el, nagyjából 4800 kilométerre lesz a Jupiter felhői fölött, bőven az erőteljes sugárzás övezetében.
Az űrszondának 20 hónapig kell kitartania, ezután minden bizonnyal belehull a Jupiter légkörébe, amely összeroppantja és elégeti.
De addig még rengeteg találgatásra ad majd okot, hogy mit talált a szonda az órásbolygón, s annak közelében.