tóth gabi
Egyelõre nem tudni, hogy mennyi ideig tarthat a migránsok sztrájkja a déli határon, bár õk állítják a határnyitásig éheznek.
Egyre nagyobb a nyomás a magyar-szerb határon, amit az is jól mutat, hogy az elmúlt három napban több mint kétszáz illegális határátlépőt fogtak el a déli határszakaszon. Emellett nyolc másik embert is őrizetbe vettek a hatóság emberei, őket embercsempészéssel vádolják.
A Migrációkutató Intézet főigazgatója szerint pont a nyomásgyakorlás a szándéka az embercsempészeknek azzal, hogy több ezer ember torlódik fel például a magyar-szerb határnál. Orbán Balázs hozzátette:
Ugyan a balkáni útvonalon az államok törekednek a határok lezárására és erről szól az EU-török megállapodás is, ám a migránsok mégis megtalálják a réseket, és időről időre feltorlódnak.
Ezzel egybehangzóan Bakondi György, a miniszterelnök belbiztonsági tanácsadója elmondta az M1-nek, hogy egyáltalán nem csökken a migrációs nyomás. Közölte, idén már majdnem 18 ezren próbálták meg illegálisan átlépni a magyar-szerb határt.
Állóháború
Közben már mintegy kétezren torlódtak fel az említett határszakaszon, bebocsátásra várva. Tegnap egy 130 fős társaság is megérkezett a határra, elmondásuk szerint ők addig nem is tágítanak, míg Magyarország meg nem nyitja kapuit a bevándorlók előtt. A végletekig is képesek elmenni, azt állítják, hogy amíg ez meg nem történik addig éhség sztrájkolni fognak. A magyar álláspont úgy tűnik, ennek ellenére sem változik. A kormány továbbra is zárva tartja a déli határait, sőt a fokozódó nyomás miatt szigorítani is akarnak a készültségen.