Létrehozva: 2016.03.22.

Sorra térnek haza a gólyák - de ezer veszély leselkedik rájuk!

Egymás után landolnak a fészkekben a gólyahírességek: egyre több kamerán lehet figyelni a "meseállatok" hazatérését.

Szerző Sárosy Mariann

Március végétől április közepéig érnek haza azok a gólyák, melyek túlélik a veszélyes utat Afrikából a Kárpát-medencébe. Amelyik fészek még május közepén is üres, az nagy eséllyel már az is marad.

A mesehősként is szeretett madarak rajongói már több webkamerán figyelhetik a hazatért gólyák berendezkedését: Gemencre már megérkezett Tóbiás és Sára, a feketególya-pár, de a zalaistvándi fészket is érdemes már figyelni.

Honnan és hogyan érnek haza?

A Magyarországon költő gólyák télre általában Izraelen vagy Egyiptomon keresztül, a Boszporuszon át  kelnek át Afrikába és Szudánban, Csádban, Kenyában vagy Tanzániában töltik a telet, de észleltek már magyar jeladóval ellátott gólyákat Dél-Afrikában is.

A legfőbb veszélyek útközben leselkednek rájuk:

Egyiptomban és a gazdag arab országokban kedvtelésből lövöldöznek rájuk. Ez nyilván más megítélés alá esik, mint az, amikor az éhínség sújtotta övezetekben vadásznak le egyet-egyet, hogy megegyék őket

- sorolja az út veszélyeit Lendvai Csaba, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület munkatársa.

Itthon sincsenek teljes biztonságban: a rosszul szigetelt magasfeszültségű vezetékek olykor egy teljes család életét követelik, amikor nem sikerül máshová költöztetni őket és a kismadarak első útja a fészekből kirepülve az életveszélybe vezet.

Május közepén, amikor pár naposak a fiókák, egy hirtelen jött lehűlés is nagyon nagy veszélyt jelent rájuk, mert a szülőket ilyenkor az élelemszerzés foglalja le és nem tudják őket melegíteni

- meséli tovább Lendvai Csaba a gólyaélet viszontagságait.

Mikortól érdemes figyelni a webkamerákat?

A gólyák évente egyszer költenek: április közepén raknak tojást, a fiókák pedig 33-34 nap múlva bújnak ki a tojásból. Gólyaszülőnek lenni nem könnyű: mivel a kicsik másfél hónap alatt a kikelési súlyuk negyvenötszörösére nőnek, 2 hónapon át óránként, majd kétóránként kell őket etetni!

Aki élőben szeretné figyelni egy gólyafióka cseperedését, annak ajánljuk például ezt a Facebook-oldalt, ahol azonnal jelzik a felhasználók, ha valamelyik fészekben éppen akció van!

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-